Jak zahamować wymioty? Poznaj domowe porady

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nudności i wymioty mogą być objawami wielu chorób i dolegliwości, między innymi urazu mózgu, zatrucia pokarmowego, zakażenia bakteryjnego, choroby lokomocyjnej, przejedzenia, ciąży, skutków ubocznych leków lub spożycia toksyn. W przypadku zatrucia pokarmowego wymioty są dobrym sposobem organizmu na pozbycie się z niego szkodliwych substancji. Wymioty są jednak nie tylko nieprzyjemne, ale mogą także prowadzić do szybkiego odwodnienia i utraty elektrolitów.

 

Istnieją domowe sposoby zmniejszające uczucie nudności oraz dyskomfortu żołądkowego, które towarzyszą wymiotom. Wskazane jest przede wszystkim picie płynów, takich jak woda z elektrolitami, herbata ziołowa lub rosół.

 

Bezwzględnie należy unikać alkoholu oraz napojów gazowanych, ponieważ pogorszą one jedynie stan, prowadząc do dalszego odwodnienia. Warto także zmienić posmak w ustach w celu wyeliminowania nieprzyjemnych smaków, na przykład wypijając napar z imbiru. Imbir posiada właściwości przeciwzakaźne, które dodatkowo pomogą choremu poczuć się lepiej.

 

Kolejnym ważnym krokiem dla regeneracji organizmu po wymiotach jest odpoczynek. Dzieci, które nie chcą przyjmować płynów, można zachęcić do ich spożycia w postaci galaretki, a także rozcieńczając sok owocowy wodą. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że cukier może nasilać objawy chorobowe. 

Jeśli wymioty nie występują przez kilka godzin, można zacząć spożywać lekkostrawne pokarmy, na przykład zupy, krem, banany, tłuczone ziemniaki, biszkopty. Takie pożywienie pomoże wypełnić żołądek nie obciążając go.

 

Objawy wymiotów związanych z alkoholem można zmniejszyć poprzez picie płynów oraz zażycie środków przeciwbólowych. Alkohol podrażnia żołądek zwiększając kwas żołądkowy i spowalniając trawienie, w rezultacie osoba doświadcza podrażnienia żołądka, co prowadzi do nudności i wymiotów.

 

Należy udać się do lekarza, jeśli występują: gorączka, krew w zwracanej treści żołądkowej, obrzęk żołądka lub jego ból, wymioty przez dłużej niż 24 godziny, możliwość ciąży, jeśli domowe sposoby nie załagadzają problemu lub gdy osoba ma oznaki ciężkiego odwodnienia. Objawami ciężkiego odwodnienia są między innymi: skrajne pragnienie, ciemny mocz oraz zawroty głowy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj