Jak zbadać wadę wzroku?

Źródło:

Wady refrakcji mogą pojawić się w każdym wieku. Siedzący tryb życia i nieustanna praca na komputerze czy telefonie sprzyjają zmęczeniu oczu i pogłębianiu się wad wzroku. Prędzej czy później wizyta o okulisty staje się nieunikniona. Korygowanie wad refrakcji odbywa się poprzez noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, jednak zanim to nastąpi należy zbadać wzrok i zaopatrzyć w okulary lub soczewki zgodnie z receptą wystawioną przez specjalistę. Jak czytać recepty, o czym świadczą zawarte na niej parametry i jak dobrać idealne okulary?

Recepta na okulary

Po badaniu wzroku otrzymuje się od okulisty receptę, na której zwiera się wszystko, co potrzebujemy wiedzieć o wadzie wzroku i parametrach okularów, jakie należy kupić. Jak odczytać wadę wzroku z recepty? Początkowo każdy czuje się zagubiony, ale wystarczy rozszyfrować kilka skrótów, by wszystkiego się dowiedzieć. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na część tabelki, którą wypełnił okulista. Po lewej stronie recepty znajdują się pojęcia „Bliż” i „Dal”, które określają rodzaj zdiagnozowanej wady refrakcji. Okulary do „dali” są dla dalekowidzów – dalekowzroczność charakteryzuje się lepszym widzeniem przedmiotów w dalszej odległości, a niewyraźnym obrazem z bliska. Dzięki okularom korekcyjnym można komfortowo czytać, oglądać telewizję czy jeździć samochodem. Natomiast okulary do „bliży” przeznaczone są dla krótkowidzów – krótkowzroczność nie jest przeciwieństwem dalekowzroczności, bo osoby ze tą zdiagnozowaną wadą refrakcji mają problem z wyraźnym widzeniem obrazów i z bliska, i z daleka.

 

Jeśli wartości na recepcie wpisane są w obu tabelkach, i do „bliży” i do „dali”, oznacza to, że dana osoba potrzebuje okularów progresywnych lub dwuogniskowych. Następne pojęcia, czyli strefa, cylinder, oś i odległość źrenic są kluczowe przy doborze okularów. W rubryce strefa jest wpisana ilość dioptrii (czyli moc okularów bądź soczewek), a przy cyfrach znajduje się plus lub minus. Plus oznacza dalekowzroczność, minus – krótkowzroczność. Jeśli przy rubryce cylinder widnieje jakaś wartość, oznacza to, że dana osoba ma astygmatyzm, czyli problem z symetrią obrotową. Oś pozwala prawidłowo umieścić soczewkę w oprawie zgodnie z osią cylindra pacjenta. Oś jest niezbędna przy montowaniu okularów korekcyjnych torycznych, przeznaczonych dla astygmatyków. Rozstaw źrenic (oznaczany skrótem PD) to odległość środków źrenic w milimetrach. Warto wiedzieć, że wada refrakcji może być różna na obu oczach.

 

Gdzie kupić pierwsze okulary

Wybór pierwszych okularów i oprawek bywa dość stresujący. Warto wcześniej poszukać inspiracji i przejrzeć oferty sklepów online oraz poczytać specjalistyczne blogi (http://ioptyk.pl/). Istnieje kilka teorii na dobieranie okularów, np. dopasowywanie oprawek na podstawie kształtu twarzy. Działa to na zasadzie przeciwności – osoby z okrągłą twarzą będą korzystnie wyglądać w prostokątnych okularach, a te z twarzą kwadratową, w okrągłych. Dostępnych jest także kilka modeli oprawek, które określa się jako uniwersalne, pasujące niemal do każdego kształtu twarzy, jak np. okulary w kocim kształcie czy aviatory.

 

Warto zdecydować się na takie oprawki, w których będzie się dobrze czuć i podkreślą one waszą osobowość. Tutaj przydatne może okazać się prześledzenie trendów – w 2020 roku królowały delikatne oprawki, najczęściej ze złota lub o kolorze stalowym lub różowo-złotym, a 2021 rok jest nastawiony na odważniejsze i bardziej wyraziste oprawki. Wybierając idealne okulary dla siebie pomyślcie także o dodatkowych powłokach lub nakładce przeciwsłonecznej z filtrem UV. Jeśli spędzacie dużo czasu przed komputerem, powłoka Blue Contorl skutecznie ochroni wasze oczy przez niebieskim światłem. Pomocy jest także antyrefleks oraz powłoka hydrofobowa, która zapobiega zaparowywaniu okularów, co może być uciążliwe podczas noszenia maseczki. Okulary korekcyjne warto kupić online – sklepy internetowe oferują korzystne ceny, możliwość zwrotu, szybką wysyłkę, płatność w ratach oraz zakupy 24h na dobę!

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)