Jak zregenerować jelita po kuracji antybiotykowej?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Antybiotyki oprócz zabijania bakterii powodujących takie choroby, jak infekcje dróg moczowych i zapalenie płuc, niszczą także pożyteczne bakterie jelitowe, które są niezbędne do utrzymania zdrowia układu pokarmowego. Kondycja jelit wpływa prawie na każdy aspekt naszego zdrowia, dlatego nadużywanie lub lekkomyślne stosowanie antybiotyków może stanowić problem dla zdrowia jelit oraz odporności organizmu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nadwyrężyło się jelita stosowaniem antybiotyków?

 

Przede wszystkim należy wyeliminować z diety pokarmy, które mogą dodatkowo zaburzać trawienie. Dotyczy to w większości cukrów, żywności przetworzonej, takiej jak fast food oraz rafinowanych olejów roślinnych. 

Wskazane do spożycia produkty to przede wszystkim warzywa i owocowe, które są łatwe do trawienia. Węglowodany są łatwiejsze do strawienia dla organizmu niż tłuszcze i białka – dlatego zaleca się spożywanie owoców i warzyw w zmiksowanych koktajlach i zupach.

 

Należy ponownie zaszczepić zdrowe bakterie, dlatego powinno się spożywać pokarmy fermentowane, na przykład jogurty, kefiry, kiszoną kapustę i ogórki. Można także zażywać probiotyki kupione w aptece. Witaminy takie jak cynk, kwasy omega-3, witaminy A, C i E mogą dodatkowo pomóc w regeneracji jelit.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj