Jak związek wpływa na zdrowie człowieka?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Posiadanie zdrowego związku jest nie tylko przyjemnością, ale także znacząco wpływa na zdrowie, zmieniając nawyki senne, żywieniowe, a także spędzanie czasu wolnego. Badania wykazały, że ludzie, którzy w związkach są szczęśliwsi, mają mniej problemów zdrowotnych i żyją dłużej. Z kolei posiadanie niezdrowych relacji lub ich brak wiąże się z ryzykiem depresji, spadkiem funkcji poznawczych, a także zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci.

 

W jednych z badań odkryto, że dotyk partnera skutecznie łagodzi ból, synchronizuje rytmy serca oraz oddech. Te odkrycia dołączają do coraz większej liczby dowodów na temat synchronizacji między ludźmi – fizjologicznego odwzorowywania osób, z którymi spędza się czas.

 

Związek może być także doskonałą motywacją do zmiany złych nawyków na dobre. Naukowcy z Uniwersytetu College w Londynie dowiedli w swoich badaniach, że 50% palących kobiet rzuca palenie w tym samym czasie, co ich partner, 17% rezygnuje z palenia, gdy wchodzi w związek z niepalących mężczyzną i tylko 8% decyduje się na rzucenie palenia, gdy partner pali regularnie. 

Naukowcy z University of Waterloo w Kanadzie stwierdzili, że pary mieszkające razem dzielą ze sobą mikrobiomy – czyli bakterie i inne drobnoustroje. Jest to zjawisko na tyle intensywne, że algorytmy komputerowe były w stanie „wykryć” pary mieszkające razem z dokładnością do 86%.

 

Kolejne badania z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii potwierdziły, że długoterminowe i zażyłe relacje są dobre zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, a korzyści te zwiększają się w czasie. Małżeństwa mają między innymi mniejsze problemy z układem sercowo-naczyniowym od osób żyjących samotnie, rozwiedzionych lub owdowiałych.

 

Małżeństwo zostało jednak skorelowane z przyrostem masy ciała. Co więcej, osoby zadowolone ze swojego małżeństwa tyją więcej od osób nieszczęśliwych. Dowiedziono także, że cukrzyca typu 2 u jednego z partnerów zwiększa u drugiej osoby ryzyko wystąpienia tej choroby o 26%.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj