Jaki jest sekret 80-latków ze sprawnością fizyczną młodej osoby?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem oraz kondycją fizyczną. Jednak jak to się dzieje, że niektórzy ludzie tak dotkliwie niedołężnieją na starość, podczas gdy inni nawet w wieku 80 lat potrafią przebiegać maratony? Czy mamy w ogóle jakikolwiek wpływ na stan naszego zdrowia na starość?

 

Chociaż żyjemy coraz dłużej, większość naszej starości spędzamy już nieproduktywnie, zwykle borykając się z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi. Tymczasem najnowsze szacunki naukowców przewidują, że liczba osób w wieku powyżej 65 lat wzrośnie do 2050 roku aż do 1,5 mld ludzi.

 

Neurolodzy są zdania, że aż 1 na 3 przypadki demencji jest do uniknięcia, jeśli tylko pacjenci zaczną dbać o swoje zdrowie. Nie należy tego bagatelizować – ryzyko większości najpoważniejszych chorób rośnie właśnie wraz z wiekiem. 

Oczywiście możemy tłumaczyć dobrą kondycję niektórych osób w podeszłym wieku tym, że są one aktywne fizycznie, zdrowo się odżywiają i nie popadły w różnego rodzaju uzależnienia. Warto jednak także nieco odwrócić myślenie na ten temat – może to właśnie konkretne predyspozycje naszego organizmu skutkują prowadzeniem przez nas zdrowego trybu życia?

 

Większość z aktywnych fizycznie osób w podeszłym wieku wykonuje regularne treningi. Osoby te nie odcinają się od reszty społeczeństwa, łatwo radzą sobie ze zmianami, które zachodzą w otaczającym ich świecie.

 

Wielu naukowców stara się zgłębić tajemnicę tak zróżnicowanego starzenia się poszczególnych osób. Należą do nich między innymi naukowcy z Buck Institute for Research On Aging. Badacze obrali sobie za cel stworzenie leków, które mają zmniejszyć narażenie ludzkiego organizmu na choroby przewlekłe w podeszłym wieku.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ala

No własnie- Jaki jest sekret

No własnie- Jaki jest sekret 80-latków ze sprawnością fizyczną młodej osoby? Gdzie tu można znaleść odpowiedź w tym artykule?

0
0

Skomentuj