Jaki wpływ na stan skóry ma spożywanie czekolady?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czekolada jest potężnym źródłem przeciwutleniaczy, przez co staje się coraz bardziej doceniana w kręgu zdrowej żywności. Niektóre badania wskazują na to, że czekolada może chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak nie wszyscy naukowcy zgadzają z tą opinią.

 

Istnieje wiele dowodów sugerujących, że spożywanie umiarkowanej ilości czekolady – zwłaszcza tej gorzkiej – ma pozytywny wpływ na kondycję zdrowotną jelit oraz mózgu. Co więcej, obecność czekolady w diecie może zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych chorób serca oraz zapobiec wystąpieniu udaru mózgu.

 

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania czekolady są bezpośrednio spowodowane wysokim poziomem przeciwutleniaczy, które są w niej zawarte. Jednak jak ma się to wobec zdrowia skóry? Czy czekolada może zapobiec starzeniu się skóry, oparzeniom słonecznym, a może nawet rakowi skóry?

 

Surowe ziarno kakaowca ma bardzo wysoką zawartość zdrowych flawanoli, jednak większość z nich ulega zniszczeniu podczas procesu produkcji czekolady. Producenci coraz częściej eksperymentują, aby w jak największym stopniu zachować wysoki poziom przeciwutleniaczy.

Badanie przeprowadzone przez prof. Wilhelma Stahla z Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Heinricha Heine’a w Dusseldorfie dowiodło, że wyższy poziom antyoksydantów w czekoladzie może poprawić zdolność skóry do radzenia sobie ze szkodami spowodowanymi promieniowaniem UV.

 

W trakcie badania 12-tygodniowego badania 24 kobiety spożywały każdego dnia napój czekoladowy o zawartości 27 miligramów flawanoli. Badacze stwierdzili, że skóra uczestniczek, które wypijały przygotowane napoje, nie robiła się czerwona podczas ekspozycji na kontrolowaną dawkę promieniowania UV.

 

Bogata w antyoksydanty czekolada zawierała ponad 600 miligramów flawanoli na porcję, podczas gdy zwykła czekolada posiada poniżej 30 miligramów cennych przeciwutleniaczy. Nowe właściwości słodkiej przekąski budzą pozytywne zaskoczenie, jednak dopóki nie zostanie usprawniony proces jej produkcji, warto polegać na innych formach ochrony skóry.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj