Jakie korzyści dla naszego zdrowia gwarantuje kwercetyna?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kwercetyna stanowi organiczny związek aromatyczny z grupy flawanoli, który znajduje się w wielu owocach, warzywach oraz ziołach. Może regulować ciśnienie krwi, a także normować poziom cholesterolu. Ponadto kwercetyna posiada działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. W jakiej dokładnie żywności znajdziemy kwercetynę i z jakich jeszcze powodów warto ją spożywać?

Naukowcy z Chin przeprowadzili szeroko zakrojone badania nad oceną korzyści zdrowotnych, które oferuje naszemu organizmowi kwercetyna. W sumie pod lupę wzięto 17 badań klinicznych z 5 różnych krajów przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat. W badaniach wzięło udział 896 osób – oceniano u nich wpływ kwercetyny na poziom cukru we krwi oraz zdrowie układu sercowo-naczyniowego, w tym ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

 

Badacze dowiedli, że spożywanie żywności obfitującej w kwercetynę koreluje bezpośrednio z obniżeniem zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi. Dodatkowe analizy badawcze wykazały, że spożywanie kwercetyny codziennie przez osiem tygodni obniżyło u uczestników badania poziom trójglicerydów we krwi, zwiększając jednocześnie poziom tzw. „zdrowego cholesterolu” HDL. Nie potwierdzono za to żadnego wpływu spożywania kwercetyny na poziom cukru we krwi.

Najłatwiej dostępne źródła kwercetyny w naszej diecie to przede wszystkim owoce i warzywa o nasyconych kolorach. Z tego powodu warto spożywać jak najczęściej czerwoną cebulę, paprykę, brokuły, buraki, szpinak, jabłka, czarną porzeczkę, żurawinę, pomarańcze, maliny czy jagody. Kwercetynę dostarczymy do naszego organizmu również pijąc napary z niektórych ziół: kopru włoskiego, rumianku, skrzypu, dziurawca oraz kwiatów czarnego bzu. Istnieją także specjalnie przygotowane suplementy z zawartością kwercetyny, które możemy przyjmować stosując się do zalecanego dawkowania.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj