Jakie korzyści zdrowotne daje post?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Poszczenie to dość kontrowersyjny temat w dzisiejszych czasach i coraz rzadziej jest utożsamiany z jakimikolwiek korzyściami zdrowotnymi. Są jednak określone stany zdrowotne, w których takie działanie może przynieść pozytywny skutek, należy jednak pamiętać, że krótkoterminowo.

 

Uważa się, że krótkotrwałe poszczenie może pomóc zregenerować się naszemu układowi pokarmowemu i usprawnić jego późniejsze działanie. Podczas postu regeneracji doświadcza cały organizm, ponieważ wiele biologicznych procesów naprawczych zachodzi właśnie wtedy, gdy nasze ciało znajduje się w stanie „odpoczynku”, a trawienie skutecznie ten odpoczynek zaburza.

 

Tymczasowa rezygnacja z jedzenia może wspomóc spalanie tłuszczu – szczególnie tego zlokalizowanego wokół naszych narządów wewnętrznych – wątroby oraz nerek. Jedno z badań dowiodło nawet, że ludzki metabolizm przyspiesza, gdy jest się na czczo.

 

Podczas postu nasz organizm wydziela mniej insuliny, ponieważ nie dostaje stałych dawek cukru. Niższy poziom tego hormonu prowadzi do zwiększonej wrażliwości na insulinę, co może być dobre dla osób z insulinoopornością.

Niektóre badania dowiodły, że poszczenie może mieć dobry wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy, w tym ciśnienie krwi. Lepszego samopoczucia mogą doświadczyć także osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 lub posiadające wysoki poziom cholesterolu.

 

Poszcząc możemy zmniejszyć stany zapalne w naszym organizmie, ponieważ ich główną przyczyną jest niezdrowa dieta – rafinowany cukier, węglowodany, alkohol, mięso, nabiał, smażone lub przypalone potrawy. W kilku badaniach stwierdzono, że krótkoterminowy post może ustabilizować naszą gospodarkę hormonalną oraz zmniejszyć stres oksydacyjny.

 

Należy pamiętać, że osoby decydujące się na przetrzymywanie swojego organizmu na czczo powinny ograniczyć jakąkolwiek aktywność fizyczną, a także muszą spożywać dużo płynów, aby nie odwodnić swojego organizmu. 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj