Jakie są proste sposoby na likwidację stresu?

Kategorie: 

foter.com

Stres ma dwojaką naturę. W niskich dawkach stres daje nam potrzebną adrenalinę i motywację do działań w naszym życiu. Jednak stres długotrwały o wysokim natężeniu ma ogromnie negatywny wpływ na wiele sfer naszego życia, a przede wszystkim powoduje problemy ze zdrowiem.
 

 
 
W dzisiejszych czasach, gdy natłok obowiązków oraz presja społeczna osiągania szybkich oraz wysokich wyników dają nam się we znaki, stres dotyka każdego człowieka. A tutaj już o krok bliżej do poważnych schorzeń zdrowotnych.
 
Najczęstszymi objawami stresu są:
- bezsenność
- napady lękowe
- słaba koncentracja
- nieprawidłowe trawienie (nudności, kłopoty z wypróżnianiem)
- rozdrażnienie
- ospałość oraz brak energii
- napady głodu lub brak apetytu
Silny stres powoduje zaburzenia odżywiania, może nasilić nasz apetyt lub pozbawić nas go całkowicie. Wiąże się z tym otyłość, problemy z sercem, niedowaga, niedobory w organizmie.

W walce ze stresem najważniejszym krokiem jest zlikwidowanie lub ograniczenie jego źródeł. Wiadomo jednak, że nie wszystkie stresory da się zlikwidować. Można jednak wspomóc siły naszego organizmu poprzez:
1. Drzemkę
 Sen obniża poziom kortyzolu (hormon stresu) w naszym organizmie. Wystarczy 20 do 30 minut, aby zrelaksować nasze ciało oraz psychikę.
2. Napar z kozłka lekarskiego
Ziele przede wszystkim ułatwia zasypianie, ale również nas uspokaja. Posiada właściwości rozkurczowe, przydatne przy problemach żołądkowych.
3. Zdrowe odżywianie się
Powinniśmy jeść lekkostrawne posiłki, które nie będą dodatkowo obciążać naszego organizmu. Warto wzbogacić naszą dietę w pokarm, który zwiększa poziom serotoniny (hormonu szczęścia) w naszym organizmie. Są to np. płatki owsiane, kakao, pieczywo pełnoziarniste. Posiłki powinny być regularne, o umiarkowanej obfitości oraz smaczne i atrakcyjne wizualnie – warto zadbać o nasze zmysły.
4. Magnez
Magnez wykazuje właściwości obniżające poziom stresu. Można znaleźć go w szpinaku, kakao, pestkach dyni lub migdałach, jak również dawkować go w postaci tabletek. Magnez jest słabo przyswajalnym pierwiastkiem, dlatego warto zażywać go razem z cytrynianem sodu lub witaminą B6, które zwiększają jego przyzwajalność.
5. Spacer na świeżym powietrzu
Pomoże dotlenić nasz organizm, a co za tym idzie odprężyć nasze ciało oraz mózg. W chwili na spacer znajdziemy czas na zaplanowanie zaradzenia naszym stresorom
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj