Jakie są przyczyny kaszlu po jedzeniu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kaszel jest typową reakcją organizmu, który próbuje usunąć substancje drażniące z dróg oddechowych. Chociaż zwykle doświadczamy kaszlu podczas choroby lub w wyniku przypadków takich jak zachłyśnięcie się, kaszel może występować także po spożyciu określonych pokarmów.

 

Alergia

Alergie pokarmowe mogą powodować duszność oraz kaszel po jedzeniu. Zwykle tego typu alergii doświadczamy już w dzieciństwie, ale rzadziej rozwijają się one także w późniejszym wieku. Podczas alergii, układ odpornościowy może wywoływać nie tylko kaszel, ale także świszczący oddech, duszność, katar oraz anafilaksję.

 

Pokarmy najczęściej wywołujące alergie to mleko, soja, orzeszki ziemne, jajka oraz skorupiaki. Jeśli doświadcza się kaszlu po spożyciu konkretnego produktu spożywczego, warto zbadać się pod kątem alergii pokarmowej.

 

Astma

Astma wpływa na drogi oddechowe i uaktywnia się po ekspozycji na czynniki drażniące, które mogą obejmować także żywność. Astmę może wywoływać na przykład siarka, która jest powszechnym dodatkiem do napojów oraz jedzenia. Siarkę mogą zawierać piwo, wino, suszone owoce, konserwy oraz napoje bezalkoholowe.

 

Zaburzenia w połykaniu

Zaburzenia w połykaniu, inaczej nazywane dysfagią, mogą powodować ból oraz dyskomfort w gardle. Uczucie to może prowadzić do kaszlu po jedzeniu i często jest spowodowane przez dolegliwości takie jak refluks żołądkowy.

 

Refluks

Chorobę refluksową przełyku wywołuje zrzucanie treści żołądkowych, w wyniku którego podnosi się połknięty wcześniej pokarm, kwasy żołądkowe oraz enzymy trawienne. Refluks żołądkowy może podrażniać gardło, przez co powoduje kaszel. Zwykle wiąże się to także z kwaśnym lub gorzkim posmakiem w ustach, bólem gardła oraz pieczeniem w klatce piersiowej.

 

Aspiracyjne zapalenie płuc

Podczas jedzenia możliwe jest wdychanie małych cząsteczek wody. U zdrowych ludzi płuca są w stanie usunąć je poprzez kaszel, jednak jeśli płuca nie są zdrowe może powstać aspiracyjne zapalenie płuc, w którym nieodkrztuszone bakterie z jedzenia wywołują stan zapalny. Na tę chorobę szczególnie narażone są osoby z refluksem żołądkowym oraz z problemami z połykaniem.

 

Do objawów aspiracyjnego zapalenia płuc należą mokry i świszczący kaszel po jedzeniu, bolesne połykanie, dodatkowa ślina, duszność, zmęczenie, zgaga, gorączka krótko po jedzeniu. Ponieważ stan ten powoduje poważne problemy zdrowotne, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

 

Infekcje

Zbyt długa infekcja górnych dróg oddechowych może prowadzić do poważnego podrażnienia gardła oraz uporczywego kaszlu. Ten rodzaj kaszlu jest trudny do leczenia, ponieważ im więcej się kaszle, tym trudniej goi się gardło, a z kolei podrażnione gardło wywołuje więcej kaszlu. Kaszle się także po posiłkach, ponieważ dodatkowo podrażniają one gardło.

 

Kaszel, który utrzymuje się ponad 2 tygodnie i nie ma oczywistej przyczyny, powinien zostać oceniony przez lekarza. W innych przypadkach nie każdy kto doświadcza kaszlu po jedzeniu, musi zgłosić się do lekarza, warto jednak udać się na wizytę gdy w odkrztuszanym śluzie znajduje się krew, jest się aktywnym palaczem lub gdy kaszel się pogarsza.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj