Jakie są skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej?

Image

Źródło: pixabay.com

Antykoncepcja hormonalna jest uważana za bezpieczną dla większości kobiet. Jednak czy można stosować ją przed nieograniczony czas? Niektóre z nas decydują się na tę formę zabezpieczenia przed ciążą przez większość swojego dorosłego życia, nie robiąc żadnej przerwy. Tymczasem bezpieczeństwo długotrwałej antykoncepcji hormonalnej zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak wiek oraz historia chorobowa pacjentki.

 

Krótkoterminowe skutki uboczne

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą wystąpić krótkoterminowe skutki uboczne, wynikające ze zwiększonego poziomu progesteronu oraz estrogenu w organizmie. Niektóre niepożądane efekty mogą minąć z czasem, gdy organizm przystosuje się do nowych warunków, ale w niektórych przypadkach będzie konieczna zmiana preparatu na inny lub całkowita rezygnacja z zażywania środków. Warto dodać przy tym, że skutki uboczne mogą wcale nie wystąpić. Należą do nich:

- krwawienia lub plamienia śródcykliczne,

- bóle głowy,

- nudności,

- tkliwość piersi,

- przyrost masy ciała,

- wahania nastroju.

Długoterminowe skutki uboczne

Choć większość kobiet stosuje tabletki antykoncepcyjne, aby zapobiec niechcianej ciąży, to hormony mogą być zapisywane także na uporanie się z długotrwałymi schorzeniami, takimi jak bolesne miesiączki, endometrioza czy dotkliwe objawy menopauzy. Jeśli jedynym powodem brania tabletek antykoncepcyjnych jest ochrona przed ciążą, warto mieć świadomość, że ich długotrwałe stosowanie może zwiększać ryzyko raka piersi, raka szyjki macicy, ale przy tym zmniejszać ryzyko raka jajników i raka jelita grubego.

 

Największą obawą podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest wystąpienie zakrzepicy, szczególnie u kobiet z wrodzoną nadkrzepliwością oraz u kobiet palących papierosy. Takie przypadki koniecznie należy konsultować z lekarzem.

 

 

 

Ocena: