Jakie są właściwości węgla aktywowanego?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Węgiel aktywny to czarny, drobny i bezwonny proszek, który posiada właściwości silnie pochłaniające toksyny. Dzięki temu, substancja jest szeroko stosowana zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Oto niektóre z nich.

Wspomaganie pracy nerek

Węgiel aktywowany może wspomagać czynność nerek, dzięki odfiltrowywaniu toksyn, na przykład tych pochodzących z mocznika – głównego produktu ubocznego trawienia białka. Niektóre badania na zwierzętach wykazały, że węgiel aktywny może poprawić czynność nerek i zmniejszyć uszkodzenia przewodu pokarmowego spowodowane przewlekłą chorobą nerek.

 

Zmniejszanie gazów

Uważa się, że węgiel aktywny może zmniejszać nadmierną produkcję gazów jelitowych. Dzieje się tak, ponieważ substancja ta rozbija gazy na o wiele mniejsze cząsteczki. Wnioski te poparto nie tylko opiniami pacjentów, ale także poprzez badania USG. Zmniejszenie produkcji gazów wiązało się jednocześnie ze zmniejszeniem dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Zatrzymanie biegunki

To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych zastosowań węgla aktywowanego w medycynie. Środek jest wyjątkowo skuteczny, a w dodatku nie posiada efektów ubocznych, które pojawiają się przy stosowaniu innych leków na tego typu dolegliwości.

Nieszkodliwe wybielanie zębów

 

Wiele produktów wybielających zęby, a także środków do higieny jamy ustnej zawiera węgiel aktywowany. Nic dziwnego, w końcu substancja ta ma działanie antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i detoksykacyjne. Właściwości absorbujące węgla aktywnego pochłoną więc z naszych zębów i dziąseł nie tylko zanieczyszczenia, ale także bakterie.

 

Pielęgnacja skóry

W ostatnim czasie powstał prawdziwy „boom” na kosmetyki z zawartością węgla aktywowanego. Specyfiki tego rodzaju szczególnie poleca się osobom borykającym się z dolegliwościami skórnymi, takimi jak trądzik oraz nadmierne przetłuszczanie się cery. Węgiel aktywny to także coraz popularniejszy składnik dezodorantów oraz środków dezynfekujących rany.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj