Kategorie:
Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku polegająca nie niewyraźnym widzeniu przedmiotów zarówno z bliska, jak i z daleka. Astygmatycy nie widzą jednocześnie linii pionowych i poziomych, a czasami mają problem z orientacją przestrzenną. Metodą korekcji astygmatyzmu są soczewki kontaktowe toryczne.
Soczewki dla astygmatyków
Astygmatyzm powoduje, że wiązka światła, która wpada do oka nie ogniskuje się w jednym punkcie, tylko tworzy linię. Efektem tego jest nieostre widzenie obiektów z bliskiej odległości, jak i z oddali. Astygmatycy widzą linie proste jako krzywe oraz nie są w stanie zobaczyć jednocześnie linii poziomych z pionowymi. Nieleczony astygmatyzm może powodować poważne schorzenia narządu wzroku, a także ból. Jedną z metod korekcji niezborności są soczewki toryczne, np. ultraflex premier. Ich strefa optyczna powoduje, że światło w oku ogniskuje się w dwóch różnych punktach, co wyostrza wzrok.
W przypadku, kiedy niezborność wywołana jest stożkiem rogówki, soczewki kontaktowe toryczne to jedyna forma korekcji wady wzroku. Szkła kontaktowe są dobrym rozwiązaniem np. dla osób, którym przeszkadza chodzenie w tradycyjnych okularach ze szkłami cylindrycznymi.
Soczewki toryczne jednodniowe a miesięczne
Soczewki toryczne dostępne są w wersji do wielokrotnego i jednorazowego użytku. Szkła miesięczne to jedna para soczewek, które nosi się przez 30 dni. Należy je przechowywać w specjalnym pojemniku oraz przed użyciem umyć w płynie dezynfekującym. Zakładając lub zdejmując szkła, należy dokładnie umyć ręce. Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji. Szkła, przed pójściem spać, wyrzuca się do śmieci, a rano zakłada nową parę.
Jak zakładać soczewki toryczne?
Dobrze założona soczewka nie powinna być wyczuwalna. Przed każdym wyjęciem soczewki z opakowania należy mieć umyte dłonie, aby do wnętrza oka nie dostały się zanieczyszczenia czy resztki makijażu. Szkło umieszcza się na opuszce palca wskazującego i przemywa płynem dezynfekującym do soczewek. Palcami należy delikatnie rozchylić powiekę górną i dolną. Zakładanie soczewki ułatwi skierowanie wzroku ku górze. Po jej aplikacji należy spojrzeć kilka razy na boki, w górę i w dół oraz pomrugać. Kształt soczewki został w taki sposób zaprojektowany, aby po założeniu jej na oko, automatycznie przesunęła się w centralną część gałki.
Skomentuj