Japońscy naukowcy oczekują na zgodę na wyhodowanie ludzkich organów w ciele zwierząt

Kategorie: 

www.sxc.hu

W ciągu najbliższego roku Japończycy zamierzają wyhodować ludzkie organy we wnętrzu ciała zwierzęcia i pobrać je następnie do przeszczepu. Pomysł przeprowadzenia tych badań zyskał szerokie poparcie w Japonii, jednak wzbudził wiele kontrowersji w wielu innych państwach.

 

 


Sam proces polega na wprowadzeniu ludzkiej komórki macierzystej do embriona zwierzęcia - najprawdopodobniej świni, aby stworzyć zmieniony genetycznie zarodek, który będzie następnie mógł zostać wszczepiony do macicy zwierzęcia. Embrion będzie przeradzał sie powoli w organ ludzki - trzustkę, nerkę, a nawet serce, w miarę jak zwierzę będzie rosło. Gdy nastąpi ubój dorosłego juz zwierzęcia, narządy będzie można pobrać i przetransplantować człowiekowi, który będzie tego potrzebował.


Profesor Hiromitsu Nakauchi, pracownik Uniwersytetu Tokio i lider projektu, powiedział The Daily Telegraph, że jego zespołowi udało się już wprowadzić komórki macierzyste pobrane od szczurów, do zmienionych genetycznie zarodków myszy. Teraz chcą oni wykonać ten sam eksperyment na ludzkich komórkach macierzystych, wprowadzanych do ciała świni, jednak obecne uregulowania prawne im to uniemożliwiają. Naukowcom wolno jedynie wyhodować zmieniony genetycznie zarodek i utrzymywać go w warunkach laboratoryjnych przez okres 14 dni. Kolejny etap doświadczenia - wszczepianie embrionów do macicy zwierzęcia - jest obecnie zakazany.


Naukowcy stwierdzili, że gdy tylko urzędnicy ustalą zakres niezbędnych zmian w prawie, pierwsza świnia z zaimplementowanym ludzkim organem pojawi się dość szybko, ponieważ cała technologia została już dokładnie opracowana i czeka na testy. Pierwszym organem, jaki chcą wyhodować naukowcy, będzie ludzka trzustka, ponieważ jest to stosunkowo mało skomplikowany organ, a udoskonalenie tej technologii może już wkrótce przynieść ratunek i nadzieję milionom ludzi borykającym się na co dzień z cukrzycą.


Prace nad stworzeniem nerki, czy ludzkiego serca, będą znacznie bardziej skomplikowane, dlatego odkładane są na później. Eksperci szacują, że zastosowanie tej technologii na masową skalę może nastąpić już w ciągu najbliższych pięciu lat. Twierdzą, że do tego czasu będą w stanie wyhodować kilka organów w każdym ze zwierząt - dawców, które będzie można pobrać w tym samym czasie, podczas uboju.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj