Japońscy naukowcy opracowali lek na nudę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Tsukubie, mózg oraz system hormonalny przetwarzają dwa rodzaje sygnałów: jeden jest odpowiedzialny za pobudzenie ciała i zmobilizowanie sił, a drugi za sen i odpoczynek. Różnica pomiędzy tymi impulsami umożliwia prawidłowe zasypianie oraz utrzymywanie świadomości.  

 

 

„Wszystkie żywe istoty, które posiadają układ nerwowy, potrzebują snu w takiej czy innej formie. Oprócz cyklu snu i przebudzenia, istnieją także tak zwane stany pośrednie.” – twierdzą japońscy neurologowie.

W trakcie badań eksperci postanowili dowiedzieć się dlaczego znudzenie powoduje senność u ludzi. Podczas obserwacji zachowania myszy zauważono, że wyciszenie zwierząt wiąże się z intensywnym wzrostem stężenia adenozyny, która odpowiada za wymianę informacji między komórkami układu nerwowego. W wyniku tego myszy zasypiały, popadając w głęboki sen. 

Dalsze badania dowiodły, że adenozyna dezaktywuje szczególny ośrodek w mózgu. Tak więc poprzez wprowadzenie anedozyny lub substancji ją zwalczającej, można regulować nastrój, wprowadzając ludzi w znudzenie lub je likwidując.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj