Japońscy naukowcy przetestują na ludziach lek odwracający proces starzenia się

Kategorie: 

Źródło: www.sxc.hu
W przyszłym miesiącu naukowcy chcą przetestować związek na ludziach, który przyczynił się do wyraźnego odmłodzenia organizmów zwierzęcych. Jeśli eksperyment zakończy się powodzeniem, będziemy świadkami ważnego przełomu w medycynie.

 

W 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii stworzyli lek zawierający mononukleotyd nikotynamidu (NMN) i podawali go myszom. NMN stymuluje produkcję sirtuiny - jest to rodzaj białka którego poziom spada wraz z wiekiem organizmu. Pozwala on usunąć nie tylko zewnętrzne oznaki starzenia się, ale także wewnętrzne, takie jak problemy ze wzrokiem, metabolizmem czy nietolerancją glukozy. 

 

Okazało się, że związek ten faktycznie odwrócił proces starzenia i wydłużył oczekiwany czas życia gryzoni - ich mięśnie przeszły przez niezwykłą przemianę. Stwierdzono iż myszy zaczynały przypominać człowieka w wieku 60 lat, którego ogólne siły witalne były na poziomie 20-latka.

 

Pierwsze testy na człowieku przeprowadzą uczeni z japońskiego Uniwersytetu Keiō. Mononukleotyd nikotynamidu będzie podawany 10 zdrowym ochotnikom. Wciąż jednak nie wiadomo jak związek zadziała na człowieku, czy faktycznie pozwoli odmłodzić organizm, jakie dawki należy podawać aby uzyskać efekty i przede wszystkim czy będzie bezpieczny. Niestety bez względu na wyniki badań, miną jeszcze lata zanim środek odmładzający stanie się powszechnie dostępny.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika X

nic nie bój Johny: więżniowie

nic nie bój Johny: więżniowie i biedacy tu i tam już ten lek dostawali.
Teraz trzeba jedynie podać go oficjalnie i otrąbić sukces komercyjny.
 
Swoją drogą lek jest chyba prostą pochodną witaminy PP?
 
 

0
0

Skomentuj