Jazda na rowerze powoduje mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę!

Kategorie: 

GOOGLE

Nowe badania opublikowane niedawno w czasopiśmie PLoS Medicine sugerują, że ci, którzy jeżdżą na rowerach mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. W badaniu wzięło udział ponad 50.000 duńskich mężczyzn i kobiet między 50 a 65 lat.

 

 

 

Obserwacje wykazały, że ludzie, którzy pracują lub regularnie jeżdżą na rowerach faktycznie są mniej narażeni na rozwój choroby. Duńscy naukowcy sugerują, że badanie odnosi się też do tych, którzy rozpoczynają kolarstwo w późniejszym wieku.

Lider badania Martin Rasmussen z Uniwersytetu Południowej Danii mówi:

„Ponieważ jazda na rowerze należy do codziennych czynności, co staje się atrakcyjne dla dużej części populacji. Dotyczy to również osób, które ze względu na brak czasu, w przeciwnym razie nie angażują się w aktywność fizyczną.”

Badanie wykazało, że ogólnie rzecz biorąc, im więcej czasu dana osoba spędza na rowerze, tym niższe jest ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Po pięciu latach, uczestnicy zostali ponownie ocenieni i okazało się, że u tych, którzy w dalszym ciągu regularnie jeżdżą na rowerze było 20% niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy niż u tych, którzy nie kontynuują tego sportu. W eksperymencie wzięto także pod uwagę czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki uczestników, między innymi takie jak: obwód masy ciała, dieta, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu itp.

Rasmussen powiedział w komunikacie prasowym, że szczególnie interesujące jest to, że jazda na rowerze zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 nawet w grupie badanej, która składała się z mężczyzn i kobiet w wieku średnim oraz starszym. Odkrycia podkreślają, że nawet w podeszłym wieku, nie jest zbyt późno, aby podjąć jazdę na rowerze w celu obniżenia własnego ryzyka tej przewlekłej choroby. Naukowcy uważają, że należy promować różnego rodzaju programy rowerowe, biorąc pod uwagę wpływ sportu na zdrowie ludzi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj