Jedna czwarta 14-latek w Wielkiej Brytanii zmaga się z objawami depresji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jedna czwarta dziewcząt i jedna dziesiąta chłopców w Wielkiej Brytanii doświadcza depresji w wieku 14 lat. Według badań przeprowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu w Liverpoolu i University College w Londynie jest to prawdziwy kryzys.

„Zbadanie tysięcy dzieci daje nam najbardziej przekonujące dowody na temat stopnia zachorowań na choroby psychiczne wśród dzieci w Wielkiej Brytanii” – wyjaśnia Anna Feuchtwang, dyrektor generalny National Children’s Bureau – „Jedna czwarta 14-letnich dziewcząt wykazuje oznaki depresji i nie ma wątpliwości, że problem ten sięga poziomu krytycznego”.

Niektórzy specjaliści sugerują, że istotną rolę w objawach depresyjnych u dziewcząt odgrywają media społecznościowe, które dołączają do trudności związanych z okresem dojrzewania.

„Nastolatki walczą z wieloma trudnościami, problemami w szkole, akceptacją własnego ciała, zastraszaniem oraz presją stwarzaną przez media społecznościowe” – mówi Marc Bush, główny doradca z organizacji charytatywnej Young Minds. 


Kolejną szokującą informacją był brak wiedzy rodziców na temat złego samopoczucia ich dzieci. Podczas gdy 24% dziewcząt i 9% chłopców opowiedziało w badaniach o swoich objawach depresyjnych, tylko 18% rodziców dziewcząt i 12% rodziców chłopców zdawało sobie sprawę z problemu.

 

Co ciekawe, objawy depresji częściej występowały u osób o białej skórze oraz u osób pochodzących z rodzin o niższych dochodach. Specjaliści twierdzą, że połowa wszystkich przypadków chorób umysłowych zaczyna się w wieku 14 lat, co oznacza, że wczesna diagnoza i pomoc może oszczędzić problemów psychicznych w dorosłym życiu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj