Jedząc owoce i warzywa, dbasz o przyszłe zdrowie swoich płuc

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania dowiodły, że zawarte w owocach i warzywach związki chemiczne, zwane falawanoidami, mają bardzo dobry wpływ na jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele, czyli płuca. Jak się okazuje, regularne spożywanie owoców i warzyw może zmniejszać ryzyko spadku czynności płuc, który pojawia się wraz z wiekiem.

 

Flawanoidy pełnią dla roślin wiele funkcji – między innymi odpowiadają za kolor poszczególnych owoców i warzyw oraz przyciągają owady zapylające. Jednak związki te oddziałują pozytywnie nie tylko na same rośliny, a także na ich konsumentów.

 

Do tej pory udowodniono szereg pozytywnych właściwości flawanoidów. Jest to przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, a nawet przeciwnowotworowe czy neuroprotekcyjne. Dziś do listy można dodać kolejną zaletę flawanoidów, a raczej ich konkretnej grupy, czyli antocyjanów, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie płuc.Wyniki zostały już oficjalnie zaprezentowane na międzynarodowej konferencji American Thoracic Society, która odbyła się w San Diego w Kalifornii.

Początkowo wykazano, że antocyjany zmniejszają stan zapalny podczas obturacyjnej choroby płuc. Okazały się to bardzo obiecujące wyniki, więc postanowiono kontynuować badania, tym razem angażując do nich ponad 400 dorosłych obywateli Norwegii oraz Anglii.

 

Przeprowadzono badania spirometryczne, a także ankiety na temat nawyków dietetycznych uczestników badania. To właśnie dzięki temu porównaniu wykazano, że osoby o najwyższym spożyciu antocyjanów posiadają najlepszą wydolność płuc w swojej grupie wiekowej.

 

To kolejne badanie, które sugeruje, że nasze zdrowie jest w większości zależne od przedsięwziętego sposobu odżywiania, na przykład regularnej konsumpcji warzyw oraz owoców.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj