Jesteśmy o krok bliżej od ksenotransplantacji - wszczepiania człowiekowi organów zwierzęcych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy po raz pierwszy wyeliminowali niebezpieczne wirusy, które znajdują się w genomie świń. Mogłyby być one niebezpieczne dla ludzi przy potencjalnych przeszczepach narządów. Wirus został inaktywowany dzięki technice edycji genu CRISPR.

 

Genom świni zawiera endogenne retrowirusy (PERV). Mogą one być przenoszone na ludzi podczas przeszczepu, co stanowi główną przeszkodę w wykorzystaniu zwierząt w tym celu. Komórki świń w laboratorium zostały już uwolnione od wirusa, ale jest to pierwszy raz kiedy zostały zniszczone u żywych zwierząt.

Przełomowe wyniki zostały opisane w czasopiśmie „Science”. Do tej pory urodziło się trzydzieści siedem genetycznie zmodyfikowanych prosiąt, z których 15 nadal żyje. Najstarszy z nich ma teraz cztery miesiące. Jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy te prosięta mają wyższą śmiertelność, ponieważ umierają one często w młodym wieku z powodu zakażeń.

 

Możliwość wykorzystania zwierząt do uprawy narządów dla ludzi może mieć poważny wpływ na życie milionów ludzi na całym świecie. W tej chwili, 117 000 osób w Stanach Zjednoczonych znajduje się na liście oczekujących na organ, a 22 osoby umierają każdego dnia czekając na przeszczep.

Świnie uważano za doskonałe kandydatki na przeszczepy ze względu na podobne rozmiary między ich narządami a naszymi. Ten proces, ksenotransplantacja, niesie za sobą poważne zagrożenia z powodu wirusów. Niektóre mogą być leczone lekami lub szczepionkami, lecz inne, takie jak PERV, są osadzone bezpośrednio w DNA świń. Nie ma mowy o usunięciu go bez ingerowania w geny.

„Jest to nasza pierwsza publikacja dotycząca modyfikacji genów świń.” – powiedziała dr Luhan Yang, współzałożyciel eGenesis i pomysłodawczyni projektu. – „Te badania stanowią ważny krok naprzód w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem transmisji wirusa między gatunkami. Nasz zespół będzie dalej kontynuował badania, aby dążyć do możliwości wykonywania skutecznych ksenotransplantacji.”

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika John Moll

W tej chwili, 117 000 osób w

W tej chwili, 117 000 osób w Stanach Zjednoczonych znajduje się na liście oczekujących na organ, a 22 osoby umierają każdego dnia czekając na przeszczep.

A taki Rockefeller dostawał nowe serca na zawołanie, bez kolejki...

0
0

Skomentuj