Joga chroni pacjentów z zapaleniem jelita grubego przed nawrotami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest przewlekłą chorobą zapalną błony śluzowej jelita grubego. Choroba wpływa negatywnie na wiele aspektów życia, a nawet w przypadku jej remisji od 15 do 30 % pacjentów nadal boryka się z nawrotami. Wiąże się to z dyskomfortem psychicznym oraz przestrzeganiem ścisłej diety.

 

Ostatnie badania wykazały, że ryzyko zaostrzeń choroby może zwiększyć stres psychospołeczny. Zaczęto w tym przypadku stosować leki uspokajające oraz odprężające praktyki jako środki zapobiegające zapaleniu okrężnicy.

 

Jedną z praktyk, która z powodzeniem integruje się z nowoczesną medycyną, jest joga. Według najnowszych badań, joga może być korzystną alternatywą dla spaceru, skutecznie redukując stres. Specjaliści z Uniwersytetu Duisburg-Essen przeprowadzili badania z udziałem 77 osób, by sprawić wpływ jogi na to konkretne schorzenie.W ciągu 12 tygodni grupa eksperymentalna wzięła udział w cotygodniowej 90-minutowej sesji hatha jogi. Ćwiczenia zawierały rozgrzewkę głównych części ciała, poszczególne asany oraz medytację. Remisję po jodze zaobserwowano u 32 pacjentów w 12 tygodniu oraz u 37 pacjentów w 24 tygodniu, nie odnotowano także żadnych zaostrzeń choroby.

 

Wyniku sugerują, że joga może znacznie poprawić jakość życia pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, a także zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby w długoterminowej perspektywie. Może to oznaczać działanie przeciwzapalne ćwiczeń oddechowych i medytacyjnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj