Joga pomaga zwalczyć przewlekły ból pleców

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania dowodzą o korzyściach zdrowotnych jogi w przypadku walki z uciążliwym bólem pleców. Ból pleców jest bardzo popularną dolegliwością, a nieleczony może prowadzić nawet do niepełnosprawności. 

 

Opcje leczenia przewlekłego bólu pleców są ograniczone, często opierają się na lekach bez recepty, na bazie paracetamolu lub na lekach przeciwzapalnych. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Chochrane Library dowodzą o skuteczności jogi w leczeniu tej dolegliwości.

 

W badaniach porównywano jogę z leczeniem farmakologicznym oraz innymi formami wysiłku fizycznego. Naukowcy stwierdzili, że joga może uśmierzyć ból pleców w ciągu pierwszych 6-12 miesięcy ćwiczeń. Jednakże dodaje się, że poprawa jest stosunkowo niewielka. 

„Nasze odkrycia sugerują, że uprawianie jogi może prowadzić do zmniejszenia objawów bólu części krzyżowej pleców, jednak wyniki pochodzą z badań krótkotrwałych. W chwili obecnej mamy tylko niewielkie dowody na efekty jogi względem tej dolegliwości”- twierdzi Susan Wieland, główna autorka badania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj