Jogurty pomagają zmniejszyć stany zapalne w organizmie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stany zapalne w organizmie wiążą się z wieloma poważnymi chorobami, takimi jak choroba Alzheimera czy cukrzyca. Dziś pojawiają się doniesienia nawet o tym, że stany zapalne mogą odpowiadać za niektóre choroby psychiczne, między innymi depresję i schizofrenię. Najnowsze badania dowiodły jednak, że regularne spożywanie jogurtu może chronić nasze jelita przed występowaniem stanów zapalnych.

Stan zapalny w organizmie jest naturalną reakcją, która stanowi pierwszą linię obrony naszego układu odpornościowego. Jednak jeśli stan zapalny trwa dłużej, niż jest to konieczne, może stanowić poważny problem dla zdrowia.

 

Obecnie dostępne farmaceutyczne środki przeciwzapalne posiadają swoje wady, a stosowanie jakichkolwiek leków długoterminowych nie jest obojętne dla naszego organizmu. Dlatego naukowcy stale poszukują naturalnych alternatyw, pozbawionych niepożądanych skutków ubocznych.

 

Tym razem naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison postanowili zweryfikować wpływ regularnego spożywania jogurtu na ludzkie zdrowie, w szczególności na występowanie stanów zapalnych w organizmie.

W badaniach wzięło udział 120 kobiet przed menopauzą, z których połowa cierpiała na otyłość. Połowa uczestniczek została poproszona o codzienne spożywanie 340 g jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu. Takiego jadłospisu kobiety trzymały się przez okres 9 tygodni, podczas gdy pozostałe uczestniczki spożywały produkty bezmleczne.

 

Przez cały czas trwania badania naukowcy pobierali od kobiet próbki krwi i oceniali je pod kątem biomarkerów endotoksyn oraz stanów zapalnych. U kobiet spożywających jogurt odnotowano spadek poziomu cukru we krwi oraz zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie. Co więcej, odkryto, że spożywanie jogurtu bezpośrednio przed ciężkostrawnym posiłkiem pomagało organizmowi w uporaniu się z nim. Być może właśnie codzienne spożywanie jogurtu to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zapoczątkować w swoim życiu zdrowe odżywianie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj