Już wiemy który kraj jest najlepszy dla starszych ludzi

Kategorie: 

dreamstime.com
Naukowcy przeprowadzili badania na dużą skalę, chcąc dowiedzieć się, w którym kraju życie jest najbardziej wygodne dla osób starszych. Pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria. Następne w rankingu były Norwegia, Szwecja, Niemcy, Kanada, Holandia, Islandia, Japonia, USA i Wielka Brytania. 
 
 
 
Polska w tym badaniu zajęła 32. miejsce z 96, podaje Eurek Alert!. W rankingu brano pod uwagę przychody, poziom zdrowia, edukację i poziom zatrudnienia oraz sprzyjające otoczenie. Według statystyk, populacja ludzi na Ziemi gwałtownie się starzeje. W roku 2050 aż 46 z 96 państw będzie miało około 30% populacji w wieku powyżej 60 lat. Do tego trzeba się przygotować, mówią eksperci. 
 
Obecnie istnieje duża różnica między krajami pod względem długości życia osób starszych. Na przykład w Japonii ludzie w wieku 60 lat mają szansę przeżyć jeszcze 26 lat, podczas gdy dla porównania w Afganistanie - zaledwie 16 lat. Odrębną kwestią jest dyskryminacja ze względu na płeć, z powodu której często cierpią starsze kobiety. Są one mniej aktywne, niż mężczyźni oraz zarabiają mniej w trakcie całego życia zawodowego, co znacznie zwiększa ryzyko ubóstwa w starszym wieku. 
 
Przy okazji, naukowcy odkryli ogromną przepaść w poziomie ubóstwa osób starszych: w Korei Południowej aż 48,5% osób w podeszłym wieku żyje na granicy ubóstwa, a na Islandii - tylko 1,6%.
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj