Już wkrótce komórki macierzyste wspomogą leczenie zębów

Kategorie: 

www.123rf.com

Indyjski Instytut Nauk Medycznych zaprezentował nową technikę leczenia zębów bez bólu i dużych nakładów finansowych, która może stać się doskonałą alternatywą dla tradycyjnej procedury kanałowego leczenia zębów.

 

Jak podaje The Times of India - technika ta jest znana jako SealBio. Ogólnie zamysł polega na wykorzystaniu komórek macierzystych pacjenta i odpowiednich czynników wzrostu i eliminuje konieczność stosowania specjalnych środków do wypełniania kanału zębowego.

 

Częstym problemem technologii medycznych, które wykorzystują komórki macierzyste, staje się ostatnio brak zgodności biologicznej, co może wywołać rozwinięcie się u pacjentów poddanych tym terapiom - niepożądanych reakcji. 

 

Dlatego naukowcy wyszli z propozycją wykorzystania do stymulacji rozrostu komórek macierzystych pacjenta, pobranych z kanału jego własnego, chorego zęba. Pozwoli to na regenerację i wypełnienie się kanału nową tkanką. Przez okres kilku tygodni do kilku miesięcy w kanale urośnie wystarczająco dużo tkanki, aby ostatecznie całkowicie uszczelnić ząb. Procedurę przetestowano już na kilkudziesięciu pacjentach, a badanie jej skuteczności trwało 4-5 lat.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj