Już wkrótce nanoroboty zastąpią tradycyjne zastrzyki i pigułki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Młodzi naukowcy z University of York, Zakareya Hussein and Atif Syed, pracują nad projektem o nazwie Nanject - specjalnym plastrem, który umieszczony na skórze, dostarczy pacjentowi leki bez użycia igieł. Plaster mógłby być użyty w zastępstwie klasycznej chemioterapii, dostarczając leki bezpośrednio do komórek nowotworowych, nie szkodząc przy tym zdrowym komórkom organizmu.

 

Inwestycji w nano-technologię w dzisiejszym świecie jest bardzo dużo, a jednym z najważniejszych obszarów, w których ultra-małe urządzenia mogłyby stać się bezcenne, jest medycyna. Dzięki nanotechnologii można opracować najnowsze procedury medyczne, które z powodzeniem zastapią obecne, nieodwracalne, a nawet niebezpieczne metody, zwłaszcza konwencjonalne zastrzyki, których wykonywanie wymaga specjalistycznego szkolenia i często niesie za sobą duże ryzyko przeniesienia infekcji.


Zainicjowany projekt badawczy "Nanject" ma na celu rozwój zaawansowanych technologicznie rozwiązań medycznych - tak zwanych "Nano-Patch" (nano-plastrów). Zgodnie z ideą młodych naukowców, Nano-Patch powinien zawierać nanocząstki o właściwościach magnetycznych. Cząstki te przenikają przez skórę, trafiając bezpośrednio do układu krążenia człowieka, gdzie następnie przystępują do terapii w określonym miejscu w organizmie.


Do samych nanocząstek, w jednym z wariantów ich wykorzystania, ​​planuje się dołączać niewielkie dawki substancji substancji chemicznych, aby móc dostarczać leki dokładnie do celu - chorobowo zmienionych narządów lub tkanek. Takie zastosowanie pozwoliłoby uniknąć skutków ubocznych, które przeważnie występują podczas prowadzenia wielu konwencjonalnych terapii, jest to ważne zwłaszcza przy chemioterapii. Nie mniej interesujący jest inny wariant zastosowania nanocząstek. Działając na magnetyczne nanocząstki wewnątrz organizmu, można nagrzać je do temperatury, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla określonych typów komórek (kontrolowana hipertermia). Podczepiając się do chorej komórki, gorące nanocząstki w rzeczywistości by ją zabijały, następnie schładzając się do normalnej temperatury, aby bezpiecznie opuścić organizm.


Naukowcy uważają, że w niedalekiej przyszłości, nie tylko leki, ale i witaminy, czy suplementy diety będą dostarczane bezpośrednio do poddawanych terapii narządów, przez nano-roboty - ulepszone wersje nanocząsteczek, które są właśnie tworzone w ramach projektu "Nanject".

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj