Już wkrótce przeszczep komórek może zwrócić wzrok milionom ludzi

Kategorie: 

www.sxc.hu

Brytyjscy naukowcy zrobili ogromny krok naprzód w dziedzinie leczenia ślepoty. Naukowcom udało się w ciągu czterech miesięcy wyhodować siatkówkę oka, dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych. Szacuje się, że cały proces leczenia człowieka ze ślepoty może zająć około pięciu lat.


Metoda jest dość skomplikowana. Embrionalne komórki macierzyste umieszczane są w pojemniku z witaminami i proteinami i w ciagu czterech miesięcy formują się z nich komórki siatkówki. Wyhodowane w laboratorium komórki są wprowadzane następnie do pręcików, które są światłoczułymi receptorami. Nastepnie dziesiątki tysięcy tych komórek zostaje wstrzykniętych w tył oka pacjenta. Komórki łączą sie z nerwem wzrokowym, który doprowadza sygnał do mózgu i po kilku tygodniach wzrok powraca.


Odkrycie przetestowano na razie na myszach laboratoryjnych. Zdrowe komórki pobrano od młodych myszy, aby przywrócić wzrok dorosłym zwierzętom. Zwierzęta poddawane leczeniu były w stanie szybko znaleźć drogę ucieczki w miniaturowym basenie, przy słabym oświetleniu, a nieleczone myszy pływały tylko w kółko. Z wyników badań, opublikowanych w czasopiśmie Nature Biotechnology wynika, że "hodowlane" komórki połączyły się z istniejącym okiem i stworzyły połączenia nerwowe, niezbędne do przesyłania informacji do mózgu.


Nawet transplantacja niewielkich ilości pozyskanych komórek, ma duży wpływ na poprawę jakości życia osób niewidomych. Na tym odkryciu najbardziej zyskają osoby starsze, u których wraz z wiekiem rozwinęło się zwyrodnienie plamki żółtej. Naukowcy muszą jednak być bardzo pewni, że leczenie jest bezpieczne i skuteczne, dlatego planują teraz badania kliniczne na niewielkiej grupie ludzi, a powszechne zastosowanie tej metody nie nastąpi wcześniej, niż za około dziesięć lat.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Ania

  Witam. Prosiłabym o dalsze

 
Witam.
Prosiłabym o dalsze informacje co do przebiegu zabiegu.Moja córka ma niedorozwój nerwu wzrokowego.Może znowu nadzieja. Pozdrawiam Serdecznie. Ania
 

0
0
Portret użytkownika kurs masaz tajski

w polsce wlasnie rowniez

w polsce wlasnie rowniez zaczeto leczyc zanik nerwu komorkami macierzystymi.

moj kolega Jarek https://www.facebook.com/J.Weglorz mial wlasnie taki pionierski pierwszy zabieg w czwartek w klinice w Czestochowie.

na grupie o komorkach macierzystych dla niewidomych na facebook https://www.facebook.com/groups/wzrok napisal dzis notatke:

Szanowni Państwo 
22 stycznia 2015r. miałem pierwsze z pięciu planowanych infuzji komórek macierzystych. Infuzja, to zabieg podobny do kroplówki. Tak ogólnie, to chodzi w nim by coś wstrzyknąć. Ja miałem w ten sposób podane dożylnie komórki macierzyste. Zabieg ten ma za zadanie przede wszystkim ocenić moją reakcję na owe komórki, no i powoli zacząć naprawiać szkody w moim organizmie. Oczywiście celowaną szkodą o którą przede wszystkim chodzi lekarzom, to odbudowa nerwów wzrokowych, bym w efekcie tego choć trochę odzyskał wzrok. Trudno jednoznacznie jest przewidzieć czy i do jakiego stopnia te zabiegi się powiodą, ale szansa na to że coś drgnie, uda się naprawić jest znaczna i uzasadniona w moim przypadku. Oczy mam zdrowe, korę mózgową w rejonie odpowiadającym za widzenie też. Jedyne co mi dolega to zanik nerwów wzrokowych. Nie jest on jednak całkowity, ale też nie są te nerwy na tyle aktywne bym widział cokolwiek. Zatem kolokwialnie mówiąc należy naprawić "kabel", który łączy oczy - kamerę, z mózgiem - rejestratorem. 
Zarówno w trakcie zabiegu, jak ipo nim nie było żadnych komplikacji. W ciągu najbliższych dni spodziewana jest duża gorączka, która zaświadczy o tym, że podane do mojego organizmu komórki zaczęły działać. 
Następne zabiegi - podania planowane są w okolice oczu (pozagałkowe) i do płynu mózgowo-rdzeniowego. Chodzi o to by komórki macierzyste miały jak najbliżej do uszkodzonego miejsca i szybko zaczęły przekształcać się w tkankę nerwową. 
Na razie czuję się dobrze i mam nadzieję że tak będzie nadal. Muszę dbać o siebie, by się nie przeziębić, nie skaleczyć itd. Za miesiąc planowany jest kolejny zabieg.

www.massagethai.info

0
0
Portret użytkownika kamilsitarz88@gmail.com

Witam,        Bardzo

Witam,
       Bardzo chciałbym się z Panem skontaktować aby chwilę porozmawiać o Pana zabiegu.
Mam tatę w podobnej sytuacji i szukam jakiejkolwiek informacji, która pomoże nam dostać się ewentualnie do jakiegoś specjalisty.
Pozdrawiam.
 

0
0

Skomentuj