Kanada uruchamia nowy system sprzedaży legalnej marihuany

Kategorie: 

www.dreamstime.com

Kanada wprowadza nowy system produkcji, dystrybucji i sprzedaży marihuany na użytek leczniczy. Produkowany narkotyk będzie pochodził z legalnych źródeł - dużych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w całym kraju. Zapewnić ma to lepszy dostęp i wysoką jakość produktu ostatecznego.


Jak informuje kanadyjskie Ministerstwo Zdrowia - nowy system zwany "Marihuana for Medical Purposes Regulations (MMPR)" ma zapewnić chorym legalny dostęp do marihuany o kontrolowanej jakości - produkowanej w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

 

Obecnie w Kanadzie prawie 38 000 obywateli posiada zaświadczenie lekarskie uprawniające do palenia marihuany. Szacuje się jednak, że liczba ta, w ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie do 450 000. Dotychczas Kanadyjczycy wymagający leczenia marihuaną mogli nabyć ją jedynie od 4200 przedsiębiorców, posiadających zezwolenia na uprawę rośliny w małych gospodarstwach lub domach. Każdy z takich przedsiębiorców mógł zaopatrywać maksymalnie dwóch chorych. Prowadziło to do nakręcania czarnego rynku, ponieważ produkowali oni znacznie więcej marihuany, niż mogli jej sprzedać.


Wraz z pojawieniem się na rynku dużych producentów odebrane zostaną licencje małym przedsiębiorcom. Ponad 25 000 obywateli, którzy posiadają obecnie zezwolenie na uprawę roślin na własne potrzeby, również wkrótce stracą licencję i będą zmuszeni do jej kupowania. Pełne przejście ze starego systemu na nowy powinno nastąpić najpóźniej za 6 miesięcy, tj. do marca 2014r. Od czerwca do października zgłosiło się 156 firm pragnących uzykać status producenta i dystrybutora medycznej marihuany. W pierwszym tygodniu października wydano pierwsze dwa zezwolenia.


Rząd Kanady szacuje, że rozszerzenie liczby producentów marihuany przyniesie obroty rzędu 1,3 miliarda dolarów rocznie. Obecnie gram suszu marihuany można kupić legalnie w kraju za 5$, podczas gdy cena czarnorynkowa wynosi 10-15$. Według ekspertów z Ministerstwa Zdrowia - cena sprzedaży w systemie MMPR zacznie się od 7,60$, jednak w miarę pojawiania się kolejnych dużych producentów - powinna ostatecznie spaść do około 3$ za gram. Nie trudno sie domyślić jednak, że władzom nie chodzi o dobro chorych obywateli, a jak zawsze -o dochody. Jak w przypadku alkoholu i tytoniu - konopie weszły w strefę zainteresowania organów podatkowych, które zwęszyły okazję do dodatkowego opodatkowania obywateli. W Kanadzie - do opodatkowania leku ma prawo nie tylko rząd centralny, ale i lokalne władze.


Marihuana to narkotyk pochodzący z suszu konopii indyjskich, który zawiera substancje psychoaktywne - kanaboidy, jest zakazany w prawie wszytskich krajach świata. Niewielkie porcje można legalnie nabyć jedynie w Holandii, Kanadzie, Korei Północnej, Republice Czeskiej, Hiszpanii i w niektórych stanach USA. W medycynie marihuana zyskała uznanie jako środek przeciwbólowy i przeciwwymiotny. Marihuana przynosi pozytywne efekty w leczeniu chorych na raka i AIDS, a także w leczeniu stwardnienia rozsianego.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj