Kannabidiol może skutecznie zwalczać śmiertelne powikłania COVID-19

Kategorie: 

Źródło: CBS News

Przedkliniczne eksperymenty przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały potencjał kanabidiolu w zmniejszaniu nasilenia burz cytokin i zapalenia płuc. Oba stany należą do głównych przyczyn zgonów spowodowanych COVID-19, więc lekarze pilnie potrzebują nowych opcji terapeutycznych, aby im zapobiec.

 

Uzyskano dowód, że kanabidiol może pomóc pacjentom z COVID-19 uniknąć intensywnej terapii i wentylacji mechanicznej, co wiąże się z 30 - 50% szansą na śmierć w wyniku długotrwałego narażenia.

 

Nowe eksperymenty naukowców z University of Augusta w Stanach Zjednoczonych wykazały, że kanabidiol pomaga płucom wyleczyć się ze stanu zapalnego i burzy cytokinowej na tle COVID-19, a także osiągnąć niezbędny poziom tlenu w organizmie.

 

Wyniki te uzyskano najpierw w eksperymentach na modelach laboratoryjnych płuc, a następnie na myszach. U gryzoni naukowcy najpierw zmierzyli poziom cytokin prozapalnych i tlenu we krwi, a także temperaturę wskazującą na stan zapalny. Po zabiegu poziom tlenu wzrósł, a temperatura i poziom cytokin spadły.

 

Kilka dni później analiza płuc wykazała również zmniejszenie innych wskaźników zapalenia, w tym interleukiny-6 i neutrofili. Obejmowało to zmniejszenie uszkodzenia płuc, w tym zwiększone blizny i obrzęki tkanek.

 

Innymi słowy, objawy kliniczne i fizyczne zmiany w płucach spowodowane zespołem ostrej niewydolności oddechowej uległy poprawie. Wyniki te osiągnięto dość szybko.

 

Kannabidiole mogą stać się częścią leczenia COVID-19 dopiero po przeprowadzeniu badań klinicznych, w których potwierdzono bezpieczeństwo dla ludzi i określono dawkę substancji. Naukowcy planują teraz ocenić wpływ kanabidiolów na inne narządy atakowane przez COVID-19, w tym serce i mózg.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj