Kasza jaglana to żywność przyszłości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kasza jaglana zaliczana jest do wielkich zbóż starożytności, obok gryki i komosy ryżowej. Niemniej jednak na Zachodzie proso ma dla wielu tylko jedno skojarzenie, że to pokarm dla ptaków. Rzeczywiście, w USA i Europie jest używany głównie do karmienia zwierząt.

 

W niektórych regionach Chin, Indii i Afryki i zresztą nie tylko tam, rośliny bogate w białko, które do wzrostu nie wymagają dużej ilości wody, są ważnym pożywieniem. Te płatki zbożowe o smaku orzechowym mogą pomóc wyżywić rosnącą populację świata.

„Uprawy prosa mogą wytrzymać suszę i ekstremalne upały, co czyni je idealną uprawą w zmieniającym się klimacie” - mówi indyjski agronom Hari Upadyaya.

Między innymi zboże to rośnie szybko i jest odporne na szkodniki. Według Tima Larsena, rzecznika stowarzyszenia Colorado Millet Cultivator Association, tej niewielkiej paczce energii brakuje tylko reklam.

 

„Czuję, że nadszedł jego czas” - mówi Larsen. Proso i związane z nimi potrawy, pomimo wszystkich trudności związanych z wprowadzaniem na rynek nowych produktów w Stanach Zjednoczonych, może pomóc jeszcze jedna poszukiwana właściwość. Ziarno nie zawiera glutenu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj