Jak każdego dnia niszczymy własne zęby

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Regularnie myjemy włosy, uprawiamy jogging, chodzimy na siłownię, jednak znacząca ilość ludzi dopuszcza się zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej. Dbałość o zęby należy traktować jako działanie prewencyjne. Piękny uśmiech przysłuży się bowiem nie tylko naszej urodzie, ale przede wszystkim naszemu zdrowiu. Jakie codzienne nawyki należy wziąć pod lupę, aby zapewnić sobie białe, zdrowe zęby? 

 

Unikanie gabinetów stomatologicznych
Szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych, nawet stosowanie specjalnych, dostępnych w aptekach zestawów do wybielania zębów nie wystarczy, aby pozbyć się płytki nazębnej. Co najmniej raz w roku należy udać się do dentysty, aby sprawdzić stan zębów oraz w profesjonalny sposób pozbyć się przebarwień i usunąć kamień nazębny. 

 

Rezygnacja z mycia zębów i nie używanie nici dentystycznej
Czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie dlaczego nie mycie zębów i nie używanie nici dentystycznej jest bardzo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej? Nasze usta są pełne bakterii przez cały czas. Niektóre szczepy bakterii pozostając na naszych zębach przez dłuższy czas wystarczająco długo, zaczynają się namnażać i produkować kwasy, które niszczą zęby. Szczotkowanie zębów pomaga pozbyć się tych bakterii jeszcze przed ich namnażaniem, a nitka dentystyczna pozwala dostać się tam, gdzie szczoteczka nie da rady dotrzeć.

Niewłaściwe szczotkowanie zębów
Mycie zębów nie polega tylko na wsunięciu szczoteczki do ust, przesunięciu jej parę razy po zębach i poklepaniu się po plecach za dobrze wykonaną pracę. Prawidłowe szczotkowanie wymaga pewnej wprawy. Najłatwiej jest szczotkować zęby niewielkimi kolistymi ruchami, używając szczoteczki o miękkim włosiu.

 

Zbyt mocne szczotkowanie w połączeniu z pastą o właściwościach ściernych (np. pasty wybielające) może uszkadzać zęby. Szczotkując należy szczególnie koncentrować się na linii dziąseł i wewnętrznej stronie zębów, aby mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich bakterii. Kolejnym błędem jest zbyt krótki czas szczotkowania zębów. Dwie minuty to czas zalecany, jednak powinno się myć zęby tak długo, aż wyczyści się wszystkie strony każdego zęba. Zazwyczaj trwa to kilka minut.

Stosowanie past do zębów bez fluoru
Niektóre pasty do zębów, zwłaszcza te naturalne, w ogóle nie zawierają fluoru. Jednak fluor jest potrzebny do utrzymania zębów w zdrowiu, ponieważ dzięki niemu szkliwo zębów trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej. Jedną z głównych zalet szczotkowania zębów jest to, że dostarcza się podczas niego fluor bezpośrednio na powierzchnię zębów. 

Korzystanie z zębów jako narzędzi
Lepiej poszukać nożyczek nieco dłużej, niż otwierać plastikową torebkę zębami. Niestety najczęściej przy pomocy zębów otwiera się woreczki, gryzie paznokcie, niektórzy nawet posiedli umiejętność otwierania butelek. Wszystkie te aktywności są jednak niezwykle szkodliwe. Zęby nie są przeznaczone do wykonywania tych wszystkich czynności. Z wiekiem krawędzie zębów zużywają się, co sprawia że są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia, jeśli chwycimy nimi nieodpowiednią powierzchnię. 


Gryzienie lodu, żucie kości, czy pestek owoców to nie są czynności do których nasze zęby są przystosowane. W przypadku lodu w grę wchodzi również aspekt temperaturowy. Gdy poddajemy zęby dużym różnicom temperatur, możemy spowodować że bardzo nieznacznie skurczą się lub rozszerzą. Jednak nawet tak niewielkie zmiany mogą spowodować mikrouszkodzenia w szkliwie zębów. Na małą skalę może nie sprawi to większych kłopotów, jednak powtarzając tak ryzykowne zachowania sprawiamy, że pewnego dnia kawałek po kawałku szkliwo może zacząć odpadać.

Picie słodkich, gazowanych napojów
Jeśli jesteś fanem gazowanych napojów, sporo ryzykujesz. O ile nie są one pozbawione cukru, dokarmiasz bakterie w ustach przez cały dzień. Ponieważ powszechnie wiadomo, że napoje gazowane słodzone sztucznymi słodzikami nie są zdrowe, najlepiej w ogóle unikać ich spożywania. Jeśli jednak nie potrafisz sobie odmówić, to należy pamiętać aby każdorazowo po wypiciu napoju wyszczotkować zęby, albo chociaż przepłukać usta wodą, aby pozbyć się chociaż części cukru.

 

Zasada ta obowiązuje również w przypadku jedzenia słodyczy, czy nasyconych węglowodanami przekąsek, jak chipsy, paluszki i precelki. Po spożyciu takich smakołyków około 20 minut trwa zanim pH w ustach wróci do normalnego poziomu. Jeśli jesteś podjadaczem i nie robisz zbyt długich przerw w jedzeniu, pozwalasz bakteriom w jamie ustnej na niczym niezakłóconą kolonizację własnych zębów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika KasLa

Fluor rzeczywiście jest

Fluor rzeczywiście jest potrzebny w zachowaniu zdrowych zębów, ale u dzieci. U dorosłych jego wchłanialność w strukturę szkliwa jest na tyle mała, że może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Lepiej uzywać więc past bez fluoru, a mających inne substancje wzmacniające szkliwo jak np. hydroksyapatyt czy różne kompleksy m.in. kompleks Mineralin.

0
0
Portret użytkownika keri

Dlaczego autor tak bardzo boi

Dlaczego autor tak bardzo boi się bakterii w jamie ustnej? Jak nie będzie w niej bakterii to będą grzyby. Próżni nie będzie.
Jeśli dziecku poda się kilka razy z rzędu wygotowany smoczek czyli bez bakterii, to dostanie pleśniawek, które potem trzeba leczyć. Smoczek wymyty w gorącej wodzie ma bakterie i dziecku one nie szkodzą, jednocześnie zabezpieczają przed pleśniawkami.
Przestrzegam przed podawaniem dzieciom kropelek z fluorem, żeby rzekomo zawiązki zębów były zdrowe i zabezpieczone przed próchnicą. W ten sposób rodzice zniszczą zęby swojemu dziecku - w zębach nie będzie wapnia tylko fluor, czyli będą bardzo słabe, kruche. Na dodatek fluor uszkodzi mózg dziecka.

0
0
Portret użytkownika Karolina

Zgadzam się ruch wymiatający

Zgadzam się ruch wymiatający jest najlepszy Smile Moja szczoteczka soniczna wykonuje taki ruch i jest super Smile

0
0
Portret użytkownika keri

Ruchy proste szczoteczką przy

Ruchy proste szczoteczką przy silnym nacisku prowadzą do wytarcia szkliwa i jego uszkodzeń. Ruchy koliste są dobre tylko na powierzchni żującej, czyli nie wolno ich stosować przy powierzchniach bocznych, wtedy bowiem niszczą dziąsła. Przy powierzniach bocznych (z przodu zębów i z tyłu) należy stosować tylko ruchy wymiatające.
Nitka dentystyczna raczej uszkadza dziąsła niż w czymkolwiek pomaga.
Jak ktoś nie wie jak myć zęby, to lepiej niech je tylko płucze. Dawniej ludzie nie myli zębów i mieli zdrowe dziąsła. Dzisiaj zdrowe dziasła mają tylko ci, którzy zębów nie myją (mam na myśli osoby, które skończyły 40lat, czyli wystarczająco długo niszczyły zęby szkodliwą pastą z fluorem i nieprawidłowo je czyściły-zgodnie z zaleceniami dentystów). To oznacza, że środki do higieny jamy ustnej i sposoby dbania o zęby propagowane przez dentystów mają na celu zdobycie pacjentów i ich ustawiczne leczenie za kosmiczne pieniądze.
 
Warto zauważyć, jak prymitywna jest stomatologia. Cały czas od dziesiątków lat wiercenie i patologiczne rwanie zębów.

0
0
Portret użytkownika keri

Fluor niszczy zęby! Do 18 lat

Fluor niszczy zęby!
Do 18 lat fluor wzmacnia szkliwo a osłabia zębinę, potem niczego nie wzmacnia tylko osłabia zęby. Zęby są tak słabe, ze mimo niby mocniejszego szkliwa pękają po nagryzieniu np. gofra.
Fluor niszczy dziąsła i powoduje parodontozę.
Podczas mycia zębów fluor dostaje się bezposrednio do krwioobiegu a stamtąd do mózgu, gdzie czyni ogromne spustoszenia. Przypomnijmy, fluor jest stosowany w szpitalach psychiatrycznych, aby wyciszyć co niektórych pacjentów, był stosowany w obozach koncentracyjnych.
Fluor jest dodawany do past do zębów i do czego się da, ponieważ jest produktem ubocznym przy produkcji a jego utylizacja jest zbyt kosztowna dla producentów.

0
0

Skomentuj