Ketamina może pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu

Image

Źródło: pixabay.com

Jednorazowe zażycie ketaminy może pomóc osobom uzależnionym od alkoholu w walce ze swoim nałogiem. Tak dowodzi eksperyment przeprowadzony przez Uniwersytet College London. Substancja ma wpływać na wspomnienia ludzi, dlatego zapominają oni, dlaczego mieli ochotę spożywać alkohol. Naukowcy uważają, że ketamina może być skutecznym lekiem także wobec innych uzależnień.

Ketamina to wielofunkcyjny, organiczny środek chemiczny, który zalicza się także do substancji psychoaktywnych. Jest wykorzystywana jako środek znieczulający, uspokajający i przeciwbólowy, nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Ze względu na swoje działanie halucynogenne, ketaminę uznaje się także jako narkotyk.

Należy pamiętać, że niewłaściwe użycie ketaminy może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Przyjmowanie ketaminy może nieść za sobą negatywne skutki uboczne, m.in. poważne problemy z pęcherzem, mdłości, splątanie myśli, problemy z pamięcią, porażenie mięśni, omamy, depresję.

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 55 mężczyzn i 35 kobiet. Uczestnicy pili około 30 litrów piwa tygodniowo, czyli pięć razy więcej niż zalecany limit. Nie zdiagnozowano jednak u nich uzależnienia od alkoholu i osoby te nie były wcześniej leczone. W eksperymencie najpierw pokazywano uczestnikom zdjęcia piwa i innych napojów, a następnie proszono o ocenę chęci ich wypicia oraz opisanie przyjemności, którą im to da. Następnie osoby te mogły wypić piwo.

W drugim etapie badania podzielono uczestników na trzy grupy i powtórzono proces, jednak z pewnymi różnicami. W pierwszej grupie zamiast piwa podano dożylnie niewielką dawkę ketaminy, w drugiej podano placebo, a w trzeciej całkowicie zrezygnowano z pierwotnego procesu i po prostu podano dożylnie ketaminę.

Obserwacje trwały 9 miesięcy i w ich trakcie każdemu uczestnikowi udało się ograniczyć spożycie alkoholu. Jednak to pierwsza grupa osiągnęła największe postępy. Dotyczyły one ograniczenia spożycia alkoholu o połowę, z zachowaniem dni całkowitej abstynencji. Co więcej, uczestnicy zgłaszali również mniejszą chęć do picia alkoholu. Naukowcy planują już powtórzyć eksperyment podczas badań klinicznych.

Ocena: