Ketamina skutecznym lekiem na depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Do tej pory ketamina była stosowana jedynie jako środek znieczulający. Najnowsze badania udowodniły jednak, że środek ten może mieć skuteczne działanie zmniejszające objawy typowe dla depresji – czyli likwidacja myśli samobójczych. Naukowcy z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku twierdzą, że ketamina działa znacznie szybciej i skuteczniej od innych substancji do tej pory stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych.

 

Depresja to choroba wyjątkowo popularna w naszych czasach, co więcej, odpowiada ona za nawet 70% prób samobójczych. Obecnie dostępne leki przeciwdepresyjne mogą być skuteczne, jednak ich działanie rozpoczyna się dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

 

Nic więc dziwnego, że naukowcy starają się znaleźć taki rodzaj terapii, którego efekty będą odczuwalne znacznie szybciej. Najnowsze badania wykazały, że oczekiwaniom psychiatrów może sprostać ketamina, której już stosunkowo niskie dawki mogą zmniejszyć natężenie myśli samobójczych u osób zmagających się z depresją oraz chorobą afektywną dwubiegunową. 

Przeprowadzono badania z udziałem 80 osób dorosłych ze zdiagnozowaną silną depresją. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy leczenia. Jedna grupa otrzymywała małą dawkę ketaminy, podczas gdy druga grupa miała do dyspozycji taką samą dawkę midazolamu – leku psychotropowego, który obecnie stosuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych. Naukowcy postanowili zweryfikować wyniki leczenia bardzo szybko – już po upływie 24 godzin.

 

Ponad połowa pacjentów z grupy otrzymującej ketaminę odnotowała zmniejszenie myśli samobójczych, natomiast w grupie zażywającej midazolam było to jedynie 30%. To jednak nie wszystko, w przypadku ketaminy efekt leczniczy utrzymywał się dłużej (do 6 tygodni), a pacjenci odczuwali także większy przypływ energii i ogólną poprawę nastroju.

 

Naukowcy są zdania, że ich odkrycie może być jednym z argumentów do wprowadzenia ketaminy jako środka leczniczego na depresję. Planuje się już w tej kwestii kolejne badania, które mogą być zaczątkiem do opracowania nowej generacji leków przeciwdepresyjnych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj