Kilka faktów o wpływie alkoholu na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi

Kategorie: 

www.sxc.hu

Zanim sięgniemy po kieliszek ulubionego napoju alkoholowego, warto zadać sobie pytanie - jaki wpływ wywiera on na ludzki organizm, ponieważ alkohol to nie jest zwykły, relaksujący, nieszkodliwy związek chemiczny. Chociaż alkohol jest całkowicie legalny, a w małych ilościach ma pewne korzystne właściwości dla zdrowia, wpływa również w sposób natychmiastowy na ludzki mózg i ciało, a w dłuższym okresie czasu - powoduje nieodwracalne skutki dla zdrowia.

 

 

Gdy spożywamy alkohol - bez względu na to, czy w postaci wina, wódki czy piwa - pokonuje on dokładnie tę samą trasę: najpierw trafia do żołądka, potem do jelita cienkiego. Z jelita alkohol wchłaniany jest do krwiobiegu, następnie krąży po całym organizmie, przechodząc barierę krew-mózg i wpływa na wiele różnych organów.


Należy jednak dodać, że niektóre ze składników napojów alkoholowych wywierają pozytywny wpływ na zdrowie - jeśli są spożywane w bardzo małych dawkach, oczywiście. Przykładowo, lampka czerwonego wina wypita raz dziennie, ma wiele korzystnych właściwości dla organizmu ludzkiego.


Alkohol wpływa na centra koordynacyjne w mózgu, dzięki czemu człowiek staje się niezdarny

Utrata koordynacji następuje, ponieważ alkohol działa na neuroprzekaźnik GABA w mózgu, który "wyłącza" niektóre komórki w mózgu. Alkohol nasila te właściwości przekaźnika, co prowadzi do niezręczności, spowolnienia odruchów i całkowitej utraty koordynacji.

Najnowsze badania opublikowane we wrześniu 2011 r., wskazują, że uszkodzenia móżdżku spowodowanie spożywaniem napojów alkoholowych może być przyczyną problemów z koordynacją przez wiele lat, nawet po odwyku u alkoholików.

 

Jeden lub dwa drinki sprawią, że człowiek staje się kreatywny i zrelaksowany, ale po większej ilości - puszczają hamulce

U ludzi pod wpływem alkoholu następuje spadek aktywności w korze przedczołowej mózgu. Obszar ten jest odpowiedzialny za racjonalne myślenie i podejmowanie decyzji, więc spadek jego aktywności prowadzi do tego, że mniej myśli się o swoim zachowaniu i decyzjach.

Relaksujący efekt może być czasem przydatny, jeśli tylko alkohol jest spożywany w ilościach umiarkowanych. Badania twierdzą, że drink lub dwa mogą pomóc w pracy i sprawią, że jest się bardziej kreatywnym.


Mózg pod wpływem alkoholu słabiej rejestruje dłuższe wspomnienia, dlatego nie można przypomnieć sobie wydarzeń z ostatniej nocy

Alkohol sprawia, że ​​w mózgu pojawia się rodzaj selektywnego filtra dla napływających informacji - chociaż człowiek zachowuje świadomość i potrafi poruszać sie bez większego wysiłku, duże ilości alkoholu pozbawiają mózg zdolności do przyswajania i przechowywania długotrwałych wspomnień.

Powoduje to wpływ alkoholu na obszar kory skroniowej, zawierającej hipokamp - część mózgu odpowiedzialną za tworzenie nowych wspomnień.


Utrata kontroli nad mięśniami oka sprawia, że "wizja" się rozmywa

Alkohol sprawia, niewyraźne widzenie, ze względu na wpływ na funkcję mózgu i koordynacji oczu i mięśni kontrolnych osłabionych oczu prowadzi do tego, że tęczówki szybko traci swoją zdolność do reagowania na działanie światła, co z kolei prowadzi do utraty widzenia obwodowego i mniejszym kontraście wrażliwości.


Zmiany hormonalne w organizmie, wywołane przez alkohol, prowadzą do ciężkiego odwodnienia

Alkohol powoduje odwodnienie, hamując wytwarzanie antydiuretycznego hormonu przysadki mózgu.
Hormon ten współpracuje z nerkami, które filtrują krew, separując wodę od toksyn, jeśli to konieczne. Gdy alkohol blokuje produkcję tego hormonu, nerki przestają wchłaniać wystarczająco dużo wody - co prowadzi do częstego oddawania moczu i - w rezultacie do odwodnienia.

Toksyczne produkty uboczne przetworzonego przez organizm alkoholu, są przyczyną objawów boleśnie odczuwanych następnego dnia, potocznie nazywanych "kacem".

Opisany powyżej mechanizm odwodnienia jest tylko częścią problemu. Nasza wątroba wytwarza aldehyd, gdy przetwarza wprowadzony do organizmu alkohol. Aldehyd octowy jest bardziej toksyczny niż sam alkohol i również odpowiada za odczuwanie "kaca". Niestety, nie wymyślono dotychczas lepszego lekarstwa na kaca, niż upływ czasu i duża ilość bezalkoholowych napojów, a obecne na rynku ogólnodostępne preparaty pomogą złagodzić bolesne objawy.


Długotrwałe spożywanie alkoholu może zniszczyć wątrobę

Częste spożywanie alkoholu powoduje, że wątroba pracuje intensywnie i prędzej czy później staje się niewydolna. Stan ten, zwany marskością wątroby rozwija się, gdy blizny występujące na zdrowej tkance wątroby powodują zmniejszanie się tego organu.

Blizny blokują naturalny przepływ i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu wątroby. W efekcie może pojawić się żółtaczka, silne swędzenie, wzdęcia, obrzęki stóp, tworzenie się kamieni w pęcherzyku żółciowym i wiele innych symptomów. Długoletni alkoholicy wymagają najczęściej przeszczepu wątroby, aby przeżyć.


Alkohol często prowadzi do uszkodzeń mózgu

Na alkoholowe uszkodzenie mózgu składają się dwa zespoły chorobowe: encefalopatia Wernickego oraz psychoza Korsakowa.

Encefalopatia Wernickego rozwija się ze względu na brak witaminy B1 (tiaminy), której u alkoholików najczęściej brakuje ze względu na ich złe nawyki żywieniowe, wymioty i częste zapalenia tkanki żołądka, które uniemożliwiają normalne wchłanianie składników pokarmowych. Objawy tego schorzenia, to zaburzenia postrzegania czasu i przestrzeni, apatia, słaba koordynacja, drętwienie stóp, podwójne widzenie, mimowolne ruchy oczu, utrata pamięci.

Psychoza Korsakowa jest przewlekłą formą zespołu Wernickego, która pojawia się, gdy picie alkoholu uszkadza istotne dla funkcjonowania obszary mózgu, co prowadzi do utraty pamięci krótkoterminowej oraz niezdolność do uczenia się nowych umiejętności.


Zmiany w mózgu mogą prowadzić do utraty poczucia empatii

Jak pokazują wyniki badania, opublikowane w listopadzie 2012 roku, mężczyźni-alkoholicy mają poważne trudności z rozpoznawaniem emocji w komunikacji werbalnej. Charakteryzuje ich również słaba skłonność do empatii, co może być związane z tym, że alkoholizm prowadzi do problemów w sferze emocjonalnej i w związkach.

Spowodowane alkoholem problemy mają charakter nie tylko emocjonalny, ale i fizyczny - i prowadzą w efekcie do niewydolności układu sercowego.

Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, zwanego kardiomiopatią. Kardiomiopatia powoduje zmniejszenie masy serca, a w konsekwencji prowadzi do jego uszkodzenia.


Ból i sztywność ruchów może być wynikiem uszkodzeń układu nerwowego

Długotrwałe picie alkoholu uszkadza układ nerwowy i pozwala alkoholików zdolności kontrolowania swoich odruchów. Naukowcy nie są pewni, czy alkohol uszkadza nerwy działając na nie bezpośrednio, czy jest następstwem długotrwałych zaburzeń podaży składników odżywczych do nerwów. Takie uszkodzenie nerwów może powodować drętwienie lub drżenie kończyn oraz utratę kontroli nad częściami ciała.


Jeden kieliszek alkoholu wywołuje senność, ale większa jego ilość prowadzi do zaburzeń snu

Niewielka ilość alkoholu może czasem pomóc zasnąć, ale większe ilości prowadzą do zaburzeń snu i obniżenia jego jakości.


Zaczerwienienie skóry wywołane stosowaniem alkoholu może wywoływać mutacje genetyczne

Zaczerwienienie skóry jest najbardziej widoczne u osób z zaburzeniami specyficznego enzymu wątroby - zwłaszcza u Azjatów. Jest to spowodowane mutacją enzymu, który przekształca alkohol w aldehyd octowy. Mutacja ta pozwala wątrobie szybciej uporać się z alkoholem, prowadzi jednak do wzrostu zawartości aldehydu octowego we krwi.

Druga mutacja, która równie powszechne występuje u wielu azjatów, opóźnia rozkład aldehydu octowego. Kiedy obie mutacje występują u jednej osoby, skutki picia alkoholu są dla niej najbardziej dotkliwe. Właśnie te mutacje związane są ze zwiększonym ryzykiem raka przełyku u alkoholików.

Obecny w krwioobiegu aldehyd octowy powoduje rozszerzanie się malutkich naczyń krwionośnych w skórze twarzy, co powoduje, że twarz wydaje się jeszcze bardziej czerwona.

 

Codzienne picie alkoholu wpływa na masę ciała.

Napoje alkoholowe są wysokokaloryczne i kumulują się w czasie długich okresów picia, przez co prowadzą do pojawienia się choćby "brzucha piwnego".

Wielu ludzi zapomina, że ​​napoje alkoholowe zawierają dużo kalorii. Najnowsze badania opublikowane w listopadzie 2012 roku, wykazały, że mężczyźni w wieku od 20 do 39 przyjmują w postaci alkoholu około 175 kcal dziennie, podczas gdy kobiety w tym samym wieku - ok. 60.


U ludzi szczególnie podatnych na tzw. ciągi pijacze, krótkie okresy wstrzemięźliwości tylko wpędzają ich mocniej w błędne koło nałogu

Według badań, do trwałego uszkodzenia mózgu wystarczy zaledwie kilka miesięcy ciągłego picia - nawet z przerwami. Epizodyczne upijanie się wyraźnie uszkadza komórki mózgu, które kontrolują zdolność do podejmowania decyzji.

W okresach trzeźwości alkoholowej komórki te wykazują niezwykłą dla nich aktywność. Im bardziej są one aktywne - tym dłuższy i cięższy jest następny ciąg alkoholowy.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika czakram

Alkohol w większych dawkach

Alkohol w większych dawkach jest toksyczny, dlatego najlepiej pić z głową - to wie każdy, ale to że najbardziej zalecane jest wino ze względu na swoje wartości prozdrowotne to ja osobiście dowiedziałem się z Poradnika żywieniowego człowieka w XXI wieku, który drogę wskazał i doradził oczywiście drogę po zdrowie Smile (dodam tylko że mi udało się zakupić ten poradnik w księgarni Avalon)

0
0
Portret użytkownika ~fiolka

alkohol poprawia nastroj ale

alkohol poprawia nastroj ale dosc szybko prowadzi do odwodnienia, dlatego kiedy mam kaca, to zawsze pije duzo wody i elektrolity Orsalit, bo dzieki temu skutecznie nawodnie organizm, a środek ktory stosuje ma lekko owocowy smak, co jest mala przyjemnoscia podczas kaca;) 

0
0

Skomentuj