Kilka słów o tym, jak należy zachowywać się przed operacją

Kategorie: 

dreamstime.com
Przygotowanie się do operacji jest równie ważne, jak sama operacja. Z powodu nieprzestrzegania zaleceń lekarskich dotyczących okresu przedoperacyjnego, rocznie odwołuje się setki operacji. Najczęściej lekarze użalają się na fakt, że pacjenci jedzą przed zabiegiem lub nie przyjmują leków zgodnie z zaleconym harmonogramem - podaje The Daily Mail

 

Mało kto wie, ale nie można golić się przed zabiegiem, dotyczy to także nóg. Golenie można spowodować powstanie mikroskopijnych ranek, zwiększając ryzyko zakażeń skóry i mieszków włosowych. Jeśli chcesz pozbyć się owłosienia, należy to zrobić przynajmniej tydzień wcześniej - twierdzi Ron Cutler, mikrobiolog z Uniwersytetu Queen Mary. 

 

Równie niebezpieczne jest odchudzanie się przed operacją. Chociaż niektórym otyłym pacjentom zaleca się zrzucenie kilku kilogramów, aby uniknąć problemów podczas znieczulenia, zmniejszyć ryzyko infekcji i zakrzepicy, to - jak radzą lekarze - wystarczy jedynie ograniczyć spożycie kalorii przez około pięć dni przed operacją. Niekontrolowane odchudzanie może powodować również utratę masy mięśniowej, co może znacznie utrudnić powrót do zdrowia po operacji, a nawet osłabić mięsień sercowy, czy płuca.

 
Odrębną kwestią jest przyjmowanie leki. Przed operacją nie wolno przyjmować np. środków rozrzedzających krew (np. aspiryny), ponieważ krew po nich nie będzie krzepła. Problem ten nie dotyczy jednak leków regulujących ciśnienie krwi. Lekarze zastrzegają, że należy je przyjmować do samej operacji, ponieważ niekontrolowane skoki ciśnienia podnoszą ryzyko udaru mózgu i podnoszą ryzyko wykrwawienia w trakcie samej operacji. 
Również naturalne lekarstwa muszą podlegać kontroli. Czosnek, żeń-szeń i imbir mogą również zwiększać ryzyko krwawienia w trakcie operacji.
 
Powszechnie wiadomo, że zanim trafimy na stół operacyjny, musimy parę godzin przeczekać z pustym żołądkiem. Podanie znieczulenia na "pełny żołądek" może spowodować wymioty w trakcie operacji, co może w efekcie spowodował zadławienie i zgon. Niektórzy pacjenci próbując oszukać głód sięgają  po gumy do żucia. Niestety wtedy żołądek zaczyna produkować więcej kwasu, który w trakcie operacji może opuścić żołądek, może to wtedy stanowić duży problem. 
 
Lekarze radzą, aby w dzień operacji wziąć prysznic. Chodzi tu zwłaszcza o pozbycie się bakterii z powierzchni ciała, które mogą prowadzić do zakażeń pooperacyjnych. I jeszcze ważna uwaga dla kobiet: paznokcie powinny być krótko obcięte i bez lakieru. Nie tylko zmniejszy to ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii, ale i pozwoli bez komplikacji podłączyć czujnik kontrolujący poziom tlenu we krwi pacjenta.
 
Palacze muszą zrezygnować z papierosów na kilka dni przed operacją. W rzeczywistości, nawet jednodniowe powstrzymanie się od palenia wspomaga proces powrotu do zdrowia po operacji. Uszkodzone tytoniem płuca są łatwiejsze skolonizowania przez bakterie i do wywołania infekcji. Infekcje pooperacyjne są powszechne wśród palaczy.
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj