Kim są super-rozpoznawacze?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Prace ekspertów badających zjawisko super-rozpoznawania regularnie pojawiają się w mediach. Definicja tej umiejętności jest dość chaotyczna, ale na ogół określa się nią ludzi, którzy dosłownie nigdy nie zapominają twarzy. Jest to raczej potoczne stwierdzenie, jednak nie więcej niż około 1% populacji jest uważanych za kwalifikujących się do tej umiejętności.

 

Umiejętność super-rozpoznawania oznacza, że jej posiadacz potrafi wyłowić z tłumu twarze i przypomnieć sobie prawie wszystkie z nich rok później. Podczas przypadkowego spotkania z jednym z nich, natychmiast przypomni sobie twarz danej osoby.

Praca naukowa na temat tej zdolności została opublikowana prawdopodobnie po raz pierwszy w 2009 roku przez zespół neurologów z Uniwersytetu Harvardu. Do badania wykorzystano zaledwie kilka osób i od tamtej pory poszukuje się innych super-rozpoznających ludzi. Interesują się nimi także organy ścigania, co wydaje się być dość uzasadnione.

Jest szansa, że klucz do tej umiejętności może leżeć w obszarach mózgu zwanych fusiform face area. Osoby z uszkodzeniem tych obszarów często doświadczają antytezy super-zdolności. Skutkuje to ogromnymi trudnościami w zapamiętywaniu twarzy przyjaciół i rodziny lub nawet własnego wyglądu poszkodowanych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika On 45

To jest pewien rodzaj choroby

To jest pewien rodzaj choroby, tak myślę dla mnie to jest koszmar,z tym jest cięzko żyć, nie idzie tego opanowac człowiek się gubi, tysiące twarzy które pamiętasz one za każdym razem wracają sam nie wiesz czy to fikcja czy fakt, ja mam wrażenie że żyję w matriksie, nie wiem już kto jest moim znajomym a kto nie, to są miliony twarzy, to jest przekleństwo życia.

0
0

Skomentuj