Kobiety cierpiące na częste uderzenia gorąca są bardziej podatne na nowotwory piersi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli, że kobiety, które doświadczają częstych uderzeń gorąca przez długi czas, są bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi.

 

Badania zostały przeprowadzone przez City of Hope National Medical Center in California i bazowały na danych, pobranych od 25 499 kobiet po menopauzie w wieku od 50 do 79 lat. Uczestniczki zostały poddane badaniom klinicznym, które miały dokładnie określić problemy zdrowotne odpowiedzialne za raka piersi oraz śmiertelność u kobiet po menopauzie.

 

Badacze monitorowali kobiety przez prawie dwie dekady, aby określić związek między objawami, takimi jak nocne poty i uderzenia gorąca, a rakiem piersi.

Wyniki  opublikowane w The North American Menopause Society ujawniły, że kobiety cierpiące na tego typu objawy konsekwentnie przez przynajmniej 10 lat są bardziej narażone na ryzyko rozwoju raka piersi, w przeciwieństwie do kobiet, które nigdy nie doświadczyły tych objawów.

 

U kobiet, które doświadczają tych objawów, zaobserwowano również wyższą śmiertelność z powodu nowotworu piersi. Różnica jest jednak niewielka.

 

Nie po raz pierwszy ustalono powiązania między uderzeniami gorąca a rakiem piersi. Wyniki badań są jednak niejednoznaczne. Badacze podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć podłoże objawów, powodujących zachorowania na raka i choroby sercowo-naczyniowe.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj