Kobiety mają młodsze mózgi od mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy odkryli właśnie nowe różnice między kobiecymi i męskimi mózgami. Badania wykazały, że mózgi kobiet z metabolicznego punktu widzenia są młodsze od mózgów mężczyzn w tym samym wieku biologicznym. Odkrycie może wyjaśniać, dlaczego kobiety zachowują sprawność umysłową dłużej od mężczyzn.

 

Cukier jest ważnym paliwem dla mózgu, jednak jego wykorzystanie w procesie zwanym glikolizą tlenową zmienia się z wiekiem. Im człowiek starszy, tym wspomniany proces zużywa mniej cukru. Naukowcy ze Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis postanowili sprawdzić, jak przebiega ten proces między płciami.

 

Do badań zaproszono 121 kobiet i 84 mężczyzn w wieku od 20 do 82 lat. Z pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej sprawdzono przepływ tlenu i glukozy w mózgach uczestników, a następnie określono ilość cukru, zużywanego przez glikolizę tlenową.

 

Naukowcy następnie wykorzystali specjalny algorytm, aby ten ustalił związek między wiekiem a metabolizmem mózgu. Najpierw wyszkolono program na bazie danych pochodzących od mężczyzn, po czym próbowano ustalić wiek biologiczny kobiet wyłącznie w oparciu o ich dane o metabolizmie. Algorytm wyliczył, że mózgi kobiet są średnio o 3,8 roku młodsze od wieku biologicznego.

Potem przeprowadzono odwrotne badania – algorytm został wyszkolony na danych pochodzących od kobiet i miał ustalić wiek biologiczny mężczyzn, kierując się ich danymi o metabolizmie. Program komputerowy pokazał, że mózgi mężczyzn są średnio o 2,4 roku starsze niż ich wiek biologiczny.

 

Powyższe różnice były widoczne nawet wśród młodszych uczestników eksperymentu. Naukowcy wyjaśnili, że mózgi mężczyzn wchodzą w „dorosłość” trzy lata później, a różnica pozostaje widoczna przez całe życie. Przyszłe badania mogą potwierdzić, czy powyższe odkrycie wyjaśnia, dlaczego kobiety w późnym okresie życia nie doświadczają takich spadków zdolności poznawczych, jak mężczyźni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj