Kobiety o gęstszej budowie piersi są bardziej narażone na choroby nowotworowe

Kategorie: 

Źródło: Radiological Society of North America, pixabay.com

Kobiety o gęstszej budowie biustu są bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi. Jak pokazują badania, ze względu na budowę piersi, guzy oraz zmiany chorobowe są trudniej wykrywalne w mammografii.

 

W obszernym badaniu, norwescy naukowcy przeanalizowali wyniki badań mammograficznych 107 949 kobiet w wieku od 50 do 69 lat w latach 2007–2015. Badacze zauważyli zależność pomiędzy gęstą tkanką piersiową, a nowotworami.

Gęsta tkanka to taka, która w większości składa się z gruczołu, a w mniejszej części z tkanki tłuszczowej. Ponieważ gruczoł na skanie z mammografu jest biały, może on maskować guzy, które posiadają podobną strukturę i kolor.

 

Kobiety o gęstej budowie piersi są o 3,6% częściej proszone o powtórzenie swoich badań, ze względu na niejasne wyniki. Częstotliwość występowania nowotworu u takich kobiet wynosi 6,7 na 1000 przypadków, natomiast u kobiet o nieco luźniejszej budowie biustu – 5,5. Naukowcy odkryli również, że nowotwory u narażonych kobiet są również zazwyczaj większe ze średnią 16,6 milimetra średnicy.

Eksperci zalecają podjęcie szczególnych środków ostrożności u kobiet o gęstszym biuście. Należą do nich przede wszystkim osoby prowadzące zdrowy tryb życia – niepalące, zdrowo odżywiające się i uprawiające sport.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj