Kobiety popadają w alkoholizm o 5 lat szybciej niż mężczyźni

Kategorie: 

www.sxc.hu

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na dużą skalę, porównując historie alkoholizmu kobiet i mężczyzn. Podczas badań okazało się, że kobiety zaczynały nałogowo pić alkohol o 4-5 lat wcześniej, niż mężczyźni.

 

 

W badaniach laboratoryjnych, które stanowiły podstawę do analizy dotyczącej zależności pomiędzy płcią człowieka, a alkoholizmem, wzięło udział 274 mężczyzn i 257 kobiet. Alkoholizm od dawna uważano za "męską chorobę", ponieważ była dotychczas bardziej powszechna wśród silniejszej płci. Później naukowcom udało się ustalić, że mężczyźni częściej cierpią z powodu uzależnienia od alkoholu, jednak z mniejszym prawdopodobieństwem, niż kobiety cierpią z powodu niepożądanych skutków jego spożywania. Na przykład, faza popadania w alkoholizm u kobiet przebiega znacznie szybciej.


Naukowcy ocenili poziom intelektualny uczestników badania oraz stopień zaawansowania alkoholizmu. Następnie uzyskane dane przeanalizowano w odniesieniu do rodziny, wieku, ilości pitego alkoholu, oraz długości czasu od pierwszego drinka do pierwszej wizyty lekarskiej. W rezultacie okazało się, że mężczyźni i kobiety mieli równe szanse rozwoju ciężkiego uzależnienia od alkoholu. Jednak u kobiet, okres od początku pojawienia się problemu z alkoholem do udania się po pomoc lekarską, był krótszy o 4-5 lat.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj