Kofeina może zmniejszyć ból pooperacyjny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania wskazują na to, że ból pooperacyjny pogarsza się z powodu braku snu przed operacją. Wykazano także, że kofeina może pomóc w przeciwdziałaniu tym skutkom. Wyniki badań naukowców z Wydziału Anestezjologii na Uniwersytecie Michigan opisano w czasopiśmie naukowym Sleep.

 

Ponad 80% pacjentów, którzy przeszli operację, doświadcza ostrego bólu po zabiegu, a około 75% stwierdza, że ból jest umiarkowany, ciężki lub skrajny. Najnowsze badania dowodzą, że za nasilenie bólu pooperacyjnego odpowiada między innymi niewystarczająca ilość snu przed i po operacji chirurgicznej.

„Mimo, że związek między snem a bólem jest dobrze znany, jego mechanizmy pozostają niejasne” – zauważa dr Giancarlo Vanini z Uniwersytetu Michigan. 

Naukowcy postanowili zbadać, czy kofeina, popularny środek pobudzający, może pomóć w zmniejszeniu bólu pooperacyjnego wywołanego brakiem snu. Aby osiągnąć swoje wyniki, badacze wykonali chirurgiczne nacięcie na łapkach szczurów, z których część została pozbawiona snu bezpośrednio przed zabiegiem.

 

Wyniki wykazały, że szczury pozbawione snu były znacznie bardziej wrażliwe na ból po zabiegu i dłużej przechodziły rekonwalescencję, w porównaniu do szczurów, które miały dużo czasu na sen. Co ciekawe, odkryto również, że podawana „niewyspanym” szczurom kofeina blokowała receptory adenozyny – neuroprzekaźnika zaangażowanego w regulację snu, co zmniejszało ból pooperacyjny.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj