Kofeina powoduje zahamowanie przyrostu masy ciała u niemowląt

Kategorie: 

http://www.sxc.hu

U kobiet w ciąży, które codziennie piją napoje zawierające kofeinę, okres oczekiwania na rozwiązanie znacznie się wydłuża, wzrasta także ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Taką informację zamieścił Daily Mail, w oparciu o badania przeprowadzone ostatnio przez szwedzkich i norweskich naukowców.

 


Wnioski oparto o dane pochodzące od 60 mln ciężarnych kobiet, które były pod obserwacją lekarzy w ciągu ostatnich 10 lat w Norwegii. Eksperci zbierali informacje dotyczące żywienia kobiet w ciąży (przede wszystkim spożywanych przez nie napojów i posiłków zawierających kofeinę) oraz wskaźników określających stopień zdrowia noworodków. Okazało się, że istnieje związek pomiędzy masą ciała dziecka, a ilością spożywanej przez przyszłą matkę kofeiny. Jeden mały kubek kawy (100mg kofeiny) zmniejsza wagę noworodka o około 25 gram.


Ponadto dowiedziono, że 100 mg kofeiny, w spożywanej przez ciężarne żywności, przedłuża okres ciąży o całe 5 godzin. Taka ilosć kofeiny podana w postaci filiżanki kawy wydłuża ten czas nawet do 8 godzin! Według naukowców kofeina wpływa negatywnie na zdrowie dziecka poprzez spowalnianie przepływu substancji odżywczych od matki do dziecka. Eksperci natomiast nie stwierdzili żadnej korelacji pomiędzy spożywaniem kofeiny, a przedwczesnymi porodami.


W Wielkiej Brytanii i w Skandynawi lekarze ciężarnym kobietom zalecają picie, nie więcej niż 200 mg kofeiny dziennie. Dla kobiet, które nie potrafią się obejść bez ulubionego napoju, najlepszym wyborem może okazać się kawa bezkofeinowa. Wyniki badań opublikowano w czasopismie BMC Medicine.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj