Kofeina wzmacnia pamięć długotrwałą

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Intrygujące badanie opublikowane w Nature Neuroscience informują, że picie kawy korzystnie wpływa na pamięć długotrwałą. Okazuje się, że kofeina wzmacnia pewne wspomnienia na około jeden pełny dzień po spożyciu.

 

Uczestnicy badania, którzy nie spożywają regularnie żadnych produktów zawierających kofeinę, mieli za zadanie przestudiować serię zdjęć a pięć minut później losowo wybrane osoby zażyły 200 mg. kofeiny lub placebo. Próbki śliny zostały pobrane tuż przed wzięciem tabletki, jedną godzinę, trzy godziny oraz 24 godziny po spożyciu.

 

Następnego dnia, obie grupy przeszły przez test aby sprawdzić jak potrafią oni rozpoznawać obrazy przedstawione dzień wcześniej. Niektóre zdjęcia były takie same, inne były podobne ale nie identyczne, a jeszcze inne były zupełnie nowe. Uczeni zauważyli że większość osób, która spożyła dzień wcześniej kofeinę była w stanie zidentyfikować nowe obrazy jako podobne do wcześniej przeglądanych, czego nie była w stanie dokonać druga grupa, która zażyła placebo.

 

Autor badania Michael Yassa powiedział, że gdyby użyto standardowych zadań rozpoznawania to nie udałoby się odkryć wpływu kofeiny. Uczestnicy w powyższym badaniu musieli bardziej wytężyć swój mózg aby rozróżnić obrazy. Dotychczas przeprowadzono niewiele badań określających wpływ kofeiny na pamięć długotrwałą a w większości przypadków dowiedziono, że substancja ma co najwyżej niewielki wpływ na zachowanie.

 

Powyższe badanie jednak różni się od pozostałych, ponieważ uczestnicy najpierw przestudiowali zdjęcia a dopiero potem zażyli dawkę kofeiny. Jak twierdzi Yassa, niemal we wszystkich testach podawano najpierw kofeinę przez co nie ma pewności, czy efekt osiągnięto poprzez podanie tej substancji, czy też zależało to od uwagi, czujności, skupienia lub innych czynników.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj