Komórki macierzyste kobiet w ciąży mogą hamować starzenie się kości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Komórki pochodzące z płynu owodniowego, który otacza rozwijające się dziecko, mogą pomóc regenerować szkielety ludzi, którzy borykają się z problemem kruchych kości. Badania budzą nadzieję na leczenie pacjentów z rzadkimi chorobami kości, ale także borykających się z kruchością zębów oraz problemami ze wzrostem.

 

Płyn owodniowy w łonie matki ma wiele zadań. Pomaga chronić rozwijające się dziecko, ale zawiera także komórki macierzyste, które pomagają dziecku się rozwijać. Poprzez izolowanie komórek macierzystych z płynu owodniowego, naukowcy dokonali ciekawego odkrycia. Badania przeprowadzono na myszach, u których, w wyniku leczenia specjalnymi komórkami macierzystymi, łamliwość kości u zwierząt zmniejszono aż o 80 %.

U myszy ten rodzaj terapii podniósł wytrzymałość oraz plastyczność ich kości. Dalsze badania wykazały, że zamiast bezpośredniego tworzenia nowej kości, jak dzieje się w przypadku płodu, komórki macierzyste wpływały na istniejące już komórki tworzące kości, pobudzając przy tym ich aktywność.

Fascynującym faktem w nowej terapii jest to, że może to potencjalnie pomóc nie tylko osobom urodzonym z problemami układu kostnego, ale także tym, którzy napotykają się z problemem w późniejszym okresie życia. Odkrycie może nawet być wykorzystywane w podróżach kosmicznych, gdzie podczas długich misji i lotów rozwija się zanik masy kostnej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj