Komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu raka

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kliniczne perspektywy wykorzystania komórek macierzystych zdają się otwierać całą gamę możliwości począwszy od medycyny regeneracyjnej po tworzenie skomplikowanych terapii mających na celu na przykład leczenie nowotworów.

 

Naukowcy ze School of Medicine na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa (USA) sugerują stosowanie komórek macierzystych w leczeniu guzów i wykorzystywania ich, jako dość nietypowego nośnika dla terapii lekowych.  W komórkach nowotworowych znana jest nieprzyjemna cecha mogą pozostawać w uśpieniu i obudzić się po tym, gdy chirurg usunął guza pierwotnego.

 

Zwłaszcza komórki glejaka, czynią tę ​​operację bezcelową. Teoretycznie można próbować leczyć takie przypadłości odpowiednia chemioterapia, ale nie jest to terapia precyzyjne ukierunkowana i lek czyni spustoszenia nie tylko w komórkach nowotworowych. W artykule opublikowanym w prestiżowym branżowym czasopiśmie PLoS ONE naukowcy proponują wykorzystywać, jako nośniki leków przeciwnowotworowych mezenchymalne komórki macierzyste, które zazwyczaj można znaleźć w tkance tłuszczowej i w szpiku kostnym.  Naukowcy opracowali kilka linii komórek pochodzących z tkanki tłuszczowej i stwierdzono, że wszystkie z nich przez długi czas zachowują zdolność do podziału i migracji, a co najważniejsze, poszukiwania komórek nowotworowych.

 

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego mezenchymalne komórki macierzyste są tak chętne do lokalizowania raka. Mimo, że naukowcy nie rozumieją tego procesu zamierzają wykorzystać tą zdolność, jako bardzo przydatną do leczenia nowotworów z tendencją do nawrotów.  Naukowcy omawiają możliwości leczenia guzów mózgu. Naturalna zdolność mezenchymalnych komórek macierzystych do poszukiwania komórek nowotworowych może być też bardzo przydatna w leczeniu nowotworów złośliwych.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj