Komórki macierzyste mogą powodować odwracalność urazów rdzenia kręgowego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Terapia eksperymentalna otwiera nowe możliwości w leczeniu paraliżu po uszkodzeniach mechanicznych. Urazy rdzenia kręgowego prowadzą do nieodwracalnych zaburzeń czynnościowych u ludzi, ale teraz jest nadzieja na zmianę tego stanu rzeczy.

Rdzeń kręgowy przenosi sygnały z mózgu do reszty ciała, ale urazy rdzenia kręgowego często prowadzą do całkowitego lub częściowego paraliżu. Jest to spowodowane uszkodzeniem włókien nerwowych, a główną rolę w tym procesie odgrywa utrata oligodendrocytów, tj. komórek biorących udział w przekazywaniu sygnałów neuronalnych. Zazwyczaj uszkodzone tkanki ciała można naprawić komórkami macierzystymi, które uzupełniają utracone. W rdzeniu kręgowym zdolność ta jest ograniczona, ponieważ po urazach najczęściej tworzą się blizny. Ogranicza to zakres uszkodzeń, ale nie sprzyja naprawie utraconych komórek.

 

Nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazało, że DNA komórek macierzystych jest wrażliwe na sygnały stymulujące tworzenie nowych oligodendrocytów.

„Odkryliśmy, że komórki macierzyste nie były ukierunkowane na tworzenie tkanki bliznowatej i zorientowaliśmy się, jak zmusić je do tworzenia komórek sprzyjających regeneracji” - powiedział współautor badania Enric Ltorens - Bobadilla.

 

Kontrolując aktywowane geny w komórkach macierzystych, naukowcy byli w stanie stymulować produkcję nowych oligodendrocytów, co doprowadziło do poprawy funkcji włókien nerwowych w uszkodzonym rdzeniu kręgowym myszy. Oznacza to, zdaniem autorów eksperymentu, że regeneracja funkcji może mieć wpływ na komórki macierzyste układu nerwowego. Dalsze badania powinny potwierdzić potencjał tej strategii terapeutycznej dla ludzi. Daje to nową nadzieję na pojawienie się terapii dla unieruchomionych pacjentów, którzy pozostają na wózkach inwalidzkich z powodu urazu rdzenia kręgowego.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj