Komórki macierzyste pomagają wrócić do zdrowia po udarze mózgu

Kategorie: 

www.123rf.com

Naukowcom z Uniwersytetu Stanforda udało się potwierdzić, że komórki macierzyste wstrzykiwane do uszkodzonego obszaru mózgu, przyczyniają się do regeneracji tkanki mózgu po udarze mózgu. Po zakończeniu eksperymentów na zwierzętach, naukowcy rozpoczęli badania kliniczne z udziałem ludzi, którzy przeszli udar niedokrwienny.

W eksperymencie wzięło udział 18 pacjentów w wieku od 33 do 75 lat, u których wystąpiły wszystkie skutki udaru mózgu, od ograniczenia aktywności ruchowej, aż do kompletnego paraliżu ciała. W doświadczeniach wykorzystano komórki macierzyste pochodzące od dawców nie spokrewnionych z pacjentami. Pół roku od rozpoczęcia eksperymentu nastąpiła znaczna poprawa funkcjonowania osłabionych lub sparaliżowanych kończyn u większości pacjentów.


U dwóch kobiet zanotowano szczególnie imponujące wyniki. W ciągu roku 71-latka zaczęła sie samodzielnie przemieszczać, podczas gdy przed eksperymentem mogła ruszać jedynie lewym kciukiem. Natomiast u 33-letniej kobiety cierpiącej na silne zaburzenia mowy i mającej problemy z chodzeniem, nastąpiła znaczna poprawa mowy i odzyskała ona całkowicie zdolność chodzenia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj