Konopie indyjskie obniżają jakość nasienia nie tylko u palaczy, ale także u ich potomstwa

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy wykazali, że nawet krótkotrwała ekspozycja na konopie jest wystarczająca, aby zmniejszyć liczbę i ruchliwość plemników, czyli kluczowe kryteria płodności męskiej. I to nie tylko wśród samych palaczy, ale także wśród ich bezpośredniego potomstwa. Naukowcy obawiają się, że coraz więcej krajów jest za legalizacją marihuany, ale nikt nie ma danych na temat długoterminowych skutków zdrowotnych używania lekkich narkotyków.

 

Dostępność legalnej marihuany rośnie w wielu krajach, ale naukowcy nie mają jeszcze wystarczających informacji na temat długoterminowego wpływu marihuany na zdrowie człowieka. Ostatnio pojawiło się coraz więcej badań, że palenie marihuany zmienia epigenetykę i może wpływać na zdrowie nie tylko palacza, ale także jego potomstwa, dlatego w najnowszej pracy autorzy z University of Washington postanowili zasymulować kontrolowane okoliczności w modelach mysich.

 

Eksperymenty wykazały, że krótkotrwała intensywna ekspozycja na opary konopi na samcach myszy wystarczyła, aby zmniejszyć liczbę i ruchliwość plemników nie tylko u nich, ale także u potomstwa w pierwszym stadium. Podobnych zmian nie zaobserwowano wśród „wnuków palaczy”.

„Chociaż potrzebne są dalsze badania, nawet te wyniki powinny skłonić ludzi do myślenia. Palenie z powodu krótkotrwałego stresu może mieć wpływ na potomstwo i należy rozważyć te zagrożenia już teraz” – skomentował autor badania Kanako Hayashi.

Według niektórych szacunków liczba plemników u mężczyzn spadła o około 60% w ciągu ostatnich dziesięcioleci i możliwe jest, że nowe zagrożenia mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj