Kontakt z kotami może prowadzić do psychozy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Bakterie toksoplazmozy przenoszone przez koty mogą być niebezpieczne dla ludzi. Ich spożycie może wywołać rozwój psychozy u młodych ludzi w grupie ryzyka. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Australian Origen Hospital.

 

W badaniu przeanalizowano dane dotyczące 96 pacjentów szpitali w wieku 15 - 30 lat, u których występowało zwiększone ryzyko rozwoju psychozy. Stwierdzono, że w organizmie pacjentów, u których następnie rozwinęła się psychoza, znajdowała się duża ilość przeciwciał chroniących przed toksoplazmą, co oznacza, że mieli kontakt z bakteriami. Naukowcy obliczyli, że narażenie na to ostatnie zwiększa ryzyko psychozy u osób z predyspozycją 3,6 - krotnie.

 

Bakterie toksoplazmowa są przenoszone przez koty i większość ludzi, którzy dorastali w pobliżu tych zwierząt. Wcześniej uważano, że skażenie bakteryjne jest nieszkodliwe, ale w ostatnich latach badania zaczęły wskazywać na związek między bakteriami a psychozą.

 

Najnowsza analiza to potwierdza. Mimo niewielkiej skali wskazuje na korelację pomiędzy toksoplazmozą a ryzykiem psychozy u młodych osób z grup ryzyka. Zdaniem naukowców ich praca pomoże stworzyć metody identyfikacji osób najbardziej podatnych na psychozę.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj