Korzyści zdrowotne z jedzenia serka wiejskiego

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Serek wiejski, inaczej twarożek ziarnisty, jest popularnym składnikiem diety u osób, które dbają o zachowanie zdrowej wagi. Serek jest bogaty w białko, wapń, witaminy z grupy B oraz w witaminę A, ma także stosunkowo mało tłuszczu.

 

Twarożek ziarnisty jest doskonałym źródłem wapnia – minerału, który odgrywa istotną rolę w zdrowiu zębów oraz kości, zapobiegając także osteoporozie. Pomaga regulować ciśnienie krwi i może zapobiegać wystąpieniu niektórych nowotworów.

 

Według badań przeprowadzonych w 2005 roku, małe dzieci, które spożywają więcej przetworów mlecznych, takich jak twaróg i jogurty, mają więcej energii. Z kolei brytyjskie badania wykazały, że włączenie serka wiejskiego do diety może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego – zbioru wzajemnie powiązanych czynników, zwiększających ryzyko miażdżycy oraz cukrzycy typu 2.Żywienie się serkiem wiejskim może być także pomocne w efektywnym odchudzaniu. Badania wykazały, że dieta zawierająca tego rodzaju produkty mleczne oraz większe ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i olejów roślinnych, może być bardzo skuteczna w pozbyciu się nadwagi.

 

W niektórych rodzajach serka wiejskiego można znaleźć także żywe kultury bakterii, które są znane jako probiotyki. Warto jednak dodać, że większość serków wiejskich posiada dużą zawartość sodu, który spożywany w dużych ilościach może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego zaleca się umiarkowane spożywanie produktów tego typu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj